FAKT24


sviatok má , zajtra

  KIA NAPREDUJE

  Dobré správy: Kia Motors Slovakia v prvom polroku vyrobila 178 tisíc áut!

  03.08.2016 00:00 / auto google+ twitter facebook

  Automobilka Kia Motors Slovakia v prvom polroku 2016 vyrobila 177 900 áut, čo predstavuje 4,7-percentný medziročný nárast v porovnaní s prvým polrokom 2015. Automobilka zvýšila o viac ako 11 % aj produkciu motorov, keď ich za prvých šesť mesiacov roka vyrobila viac ako 318 tisíc kusov.

  Kia Sportage lupa
  Nová Kia Sportage | KIA Motors

  „Som veľmi rád, že závod Kia Motors Slovakia naďalej pokračuje v raste výroby. Automobily vyrobené v našom závode svojou kvalitou, dizajnom a bezpečnosťou spĺňajú náročné požiadavky dnešného trhu. Za úspech vďačíme aj novej generácii modelu Sportage, ktorý si okrem prestížnych ocenení za dizajn, získava čoraz väčšiu popularitu u zákazníkov,“ povedal Eek-Hee Lee, prezident a CEO spoločnosti Kia Motors Slovakia.

    

  Podľa automobilky sa tretia generácia SUV zo Žiliny prepracovala na prvé miesto v hodnotení spokojnosti zákazníkov v Nemecku organizovaného agentúrou J. D. Power. „Sportage si svojím výsledkom zabezpečil nielen prvé miesto v kategórii SUV, ale dokonca sa prepracoval aj na prvé miesto celkového hodnotenia spomedzi 68 modelov od 24 výrobcov automobilov. Výsledok je o to cennejší, že prišiel len šesť týždňov po tom, ako Sportage úspešne ukončil dlhodobý test na 100 000 kilometrov pod taktovkou uznávaného nemeckého časopisu Auto Motor und Sport, kde sa stal prvým vozidlom v histórii publikácie, ktoré dokončilo test bez jedinej poruchy,“ dodal Bačé.

   

  Štvrtá generácia modelu Sportage je v súčasnosti najvyrábanejším automobilom v závode Kia Motors Slovakia. Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka tvorila jeho produkcia až 64 % z celkového objemu vyrobených vozidiel. Modelová rada cee’d dosiahla 28 % a Kia Venga 8-percentný podiel. Na Slovensku vyrobené automobily pokrývali v prvom polroku 2016 až 59 % všetkých predajov značky Kia v Európe. Najdôležitejšie trhy pre jediný výrobný závod Kia v Európe boli Veľká Británia (15 %), Nemecko (9 %), Španielsko (8 %), Taliansko (8 %) a Ruská federácia (7 %).

   

  Z vyrobených motorov bol najžiadanejšou pohonnou jednotkou za prvých šesť mesiacov roku 2016 naftový motor s priamym vstrekovaním a objemom 1,7 litra. Až 54 % z celkovej produkcie v prvom polroku tvorili dieselové motory. Momentálne je viac ako polovica pohonných jednotiek exportovaná do sesterského závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech v českých Nošoviciach. Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod vybudovali v rokoch 2004 až 2006. Výrobu automobilov a motorov odštartovali v decembri 2006. V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí. Od spustenia výroby brány závodu opustilo už viac ako 2,4 milióna vozidiel.

   

  Tomáš Kaiger | fakt24.sk

  Komentáre k článku