FAKT24


sviatok má , zajtra

  NOVÉ PRAVIDLÁ

  Vodiči pozor! Systém poplatkov za zápis vozidiel sa má zmeniť

  26.09.2016 00:00 / auto google+ twitter facebook

  Systém poplatkov pri registrácii vozidiel sa bude meniť. Predpokladá to novela zákona o správnych poplatkoch, ktorú v stredu schválila vláda. Po novom by mali menej platiť vlastníci automobilov pri prvej registrácii vozidla, zvýšiť by sa však mali sadzby pri ďalších registráciách.

  Poplatky lupa
  Systém poplatko sa bude meniť. | archív

  Okrem sadzby za výkon motora má totiž pribudnúť aj koeficient podľa veku zapisovaného vozidla, podľa ktorého sa určí aj konečná výška poplatku pri každom ďalšom zápise vozidla do evidencie. Ten bol doteraz spoplatnený jednotne sumou 33 eur, ktorá zostáva minimálnym poplatkom aj podľa nových pravidiel. V praxi to bude znamenať, že čím dlhšie obdobie od prvej registrácie vozidla uplynie, tým menej pri ďalšej registrácii vlastník zaplatí. Menej ako 33 eur to však nebude. Nižšia sadzba pri prvej registrácii vozidla však nebude platiť pre všetky kategórie.

    

  Pre výkonnejšie automobily s výkonom nad 176 kilowattov (kW) sa sadzby naopak zvyšujú. Napríklad pri prvej registrácii najvýkonnejších vozov s výkonom nad 254 kW sa registračný poplatok navyšuje z doterajších 2 997 eur až na 3 900 eur. Sadzba pre vozidlá s najnižším výkonom do 80 kW zostáva na úrovni 33 eur. Oslobodenia od úhrady poplatkov za zápis ako aj doteraz platné úľavy napríklad pre zdravotne postihnutých zostávajú v platnosti. Mení sa aj úhrada poplatkov pre predajcov automobilov, ktorí zaplatia registračný poplatok a ak automobil predajú zákazníkovi do jedného roka, tento prevod spoplatnený nebude. Novinkou bude aj 50-percentné zníženie poplatku za automobily využívajúce ekologické pohonné látky, ako sú CNG, LNG či vodík.

   

  Rovnaká polovičná úľava platí aj pre hybridné automobily. Za elektromobily sa už v súčasnosti platí najnižšia sadzba 33 eur. Pribudne ale možnosť stanoviť poplatok za zápis vozidla aj na základe znaleckého posudku. Nový sadzobník má nadobudnúť účinnosť od 1. februára 2017. Opozičný poslanec Eduard Heger z OĽaNO-NOVA upozorňuje aj na negatíva zákona. Za jeho trhlinu považuje najmä koeficient násobenia v závislosti od veku vozidla. „Tak, ako je návrh formulovaný, spôsobí úsporu hlavne pri dovoze starých áut s veľkým výkonom. Zo Slovenska sa ľahko môže stať vrakovisko starých áut s vysokým výkonom,“ tvrdí.

   

  Súčasťou novely zákona o správnych poplatkoch sú aj zmeny v licencovaní hazardných hier. Ministerstvo navrhuje zvýšiť poplatky za udelenie individuálnej licencie na prevádzkovanie rôznych druhov lotérií z 331,50 eura na 350 eur, kurzových stávok a binga z 3 319 eur na 4 000 eur, hazardných hier v kasíne z 6 700 eur na 7 000 eur a za videohry, a ďalšie hazardné hry z 1 350 eur na 1 700 eur. Zároveň sa v novele navrhuje od platenia súdnych poplatkov pri vymáhaní pohľadávok oslobodiť Slovenskú konsolidačnú.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku