FAKT24


sviatok má , zajtra

  AKCIE PADAJÚ

  Škandál za miliardy. VW, BMW, Audi a Porsche sa údajne dohadovali na cenách

  22.07.2017 12:00 / auto google+ twitter facebook

  Automobilový priemysel čelí ďalšiemu obrovskému škandálu. Automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche sa údajne dohadovali na cenách a kontrolách emisií. Správu ako prvý priniesol nemecký týždenník Der Spiegel.

  Volkswagen lupa
  Volkswagen sa chce zamerať na elektromobilitu. | archív

  Správu zatiaľ odmietol komentovať aj nemecký Protimonopolný úrad. Zareagovali však akcie automobiliek na burze, ktoré sa prepadli. Najviac, až o 3,9 percenta sa prepadli akcie Volkswagenu.

   

  “Táto nová kapitola v dieselovej ságe sa musí brať vážne. Náš odhad je, že sa v tejto kauze jedná o stovky miliónov eur a zrejme až o miliardy,” povedal pre Spiegel analytik Evercore ISI Arndt Ellinghorst. Tieto kartelové dohody boli výsledkom rokovania približne 200 zamestnancov automobiliek v približne 60-tich komisiách, ktoré riešia ceny jednotlivých komponentov. Podľa Spiegelu Volkswagen už pripustil možné pochybenie vo svojom liste adresovanom orgánom na dohľad nad automobilovým priemyslom.

    

  Hovorca koncernu Volkswagen zatiaľ celú kauzu odmietol komentovať. Automobilky sa od roku 2006 na komisiách, ktoré vytvorili bavili o výbere dodávateľov a cien jednotlivých komponentov. Autmobilky sa napríklad mali dohodnúť na veľkosti nádrží, ktoré pri dieseloch ovplyvňujú emisie.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku