FAKT24


sviatok má , zajtra

  ZHUBNÉ EMISIE

  Emisný megapodvod! Zo 75 áut splnili limit iba 4. A títo podvádzali najviac

  07.08.2017 00:01 / auto google+ twitter facebook

  To, čo začalo ako emisný škandál koncernu Volkswagen, teraz neberá na obrátkach. A navyše sa zdá, že do podvodov s emisiami sú zapojení všetci.

  Výfuk lupa
  Na stopercentnom zákaze áut so spaľovacím motorom sa v Nórsku dohodli politici z celého spektra. | Emission Time

  Dokazujú to aspoň testy nových dieselových áut v normálnej prevádzke. Podľa nemeckého denníka Bild pri týchto testoch emisné limity splnili iba 4 autá zo 75-tich. Testy vykonala nemecká organizáia Deutsche Umwelthilfe. “Zoznam ukazuje, že hraničné hodnoty dramaticky prekračujú aj nové modely. To nie je možné akceptovať,” povedal Axel Friedrich z organizácie, ktorá testy vykonala. 

   

  V testoch najhoršie obstálo Audi A8 L 4.2 TDI. To produkovalo 1422 miligramov oxidu dusíku na kilometer a normu Euro 6 tak prekročilo až osemnásťnásobne. Ďalšími modelmi, ktoré sa zaradili medzi najväčších znečisťovačov ovzdušia, boli Landrover Discovery Sport HSE TD4, Fiat 500X 2.0, Volvo S90 4D, Renault Capture 1.5 dCi, a Mercedes B 180 d.

    

  Automobilky využívajú dieru v nemeckých zákonoch, podľa ktorej autá nemusia normu Euro 6 dodržiavať pri normálnej prevádzke na ceste ale iba pri testoch. Počas normálnej prevádzky splnili emisné limity iba štyri autá Audi A5 2.0 TDI, Mercedes E 200d, Audi Q3 2.0 TDI quattro a VW Sharan 2.0 TDI. Z výsledkov testov je jasné, že po európskych cestách jazdia milióny áut, ktoré nespĺňajú emisné limity a prispievajú k ničeniu našej planéty. 

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku