FAKT24


sviatok má , zajtra

  AUTOPILOT V AUTE

  Autá bez šoférov. Google chce mať autopilota človeku-vzdorného

  06.07.2016 00:00 / auto google+ twitter facebook

  Google a Tesla vidia budúcnosť automobilov v tom, že ich nebude treba šoférovať. Lenže keď Google začal svojho autopilota testovať na svojich zamestnancoch všimol si niečo zvláštne.

  Tesla autopilot lupa
  Tesla vs. Google. | archív

  A rozhodol sa vybrať inou cestou ako Tesla, ktorá sa teraz musí vyrovnať s prvým úmrtím vodiča počas zapnutého autopilota. V Google si všimli, že ľudia začali autopilotovi príliš rýchlo dôverovať a prestali sa venovať riadeniu.

    

  Namiesto toho si kontrolovali obsah tašiek alebo sa hrali s mobilom. A to všetko pri jazde rýchlosťou 100 km/h. Google si uvedomil, že ľudia príliš dôverujú systému autopilota a ten preto musí byť úplne samostatný a doslova človeku -vzdorný. "Trvalo to približne päť minút. Všetko fungovalo dobre  a ľudia tomu uverili. Potom začali v aute robiť neuveriteľné veci," povedal šéf vývoja samoriadiaceho auta v Google Chris Urmson. Google sa dokonca rozhodol, že auto odteraz môžu testovať iba vybraní experti. Chce sa tak vyhnúť akýmkoľvek nehodám. Google dokonca svoje auto zatiaľ ani nepredstavil a pokračuje v testovaní.

   

  Tesla naopak svoj systém spustila aj do normálnej prevádzky. Po 208 miliónoch kilometrov bez nehody však prišlo na Floride k zrážke, pri ktorej zahynul vodič počas toho ako mal spusteného autopilota. Americké prípady preto začali Teslu vyšetrovať.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku