FAKT24
  DOSTAL NOBELOVKU

  Konečne je v správnych rukách: Nobelovu cenu za literatúru dostal spevák Bob Dylan!

  17.10.2016 00:02 / celebrity google+ twitter facebook

  Tak toto tu ešte nebolo. Nobelovu cenu za literatúru opäť nedostal japonský spisovateľ Haruki Murakami. Tentokrát ho však nepredbehol nejaký neznámy spisovateľ, ale žijúca legenda americkej hudby spevák Bob Dylan.

  Bob Dylan lupa
  Dylan získal Nobelovku za literatúru. | archív

  Podľa komisie, ktorá cenu udelila získal Dylan nobelovku za literatúru za to, že vytvoril „novú poetický trend v rámci americkej pesničkárskej tradície“.

    

  Bob Dylan, vlastným menom Robert Allen Zimmerman, sa v tomto roku dožil 75 rokov. Jeho kariéra má už viac ako päť desaťročí. Je autorom viacerých legendárnych piesní napríklad Blowing in the wind, All along the watchtower či Knocking on heavens door. Je považovaný za najlepšieho textára medzi hudobníkmi. Napísal viacero kníh, získal viacero Grammy, Oscara a aj Pulitzerovu cenu. Dylan je prvým Američanom, ktorý Nobelovu cenu za literatúru získal po autorke Toni Morrison, ktorá triumfovala v roku 1993. Dylan bol častokrát medzi favoritmi na zisk Nobelovej ceny aj keď nie je klasickým spisovateľom. Nobelova cena za literatúru býva často prekvapením aj pre samotných laureátov.

   

  Minuloročná víťazka Svetlana Alexievič sa o víťazstve dozvedela od novinárov, ktorí jej zaklopali na dvere. 

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku