FAKT24


sviatok má , zajtra

  ČO SA TO TAM STALO?

  Škandál v televízií, ktorá robila Česko Slovensko má talent: Utečencov museli zobrazovať ako nebezpečenstvo a obrovské riziko!

  04.06.2016 00:00 / celebrity google+ twitter facebook

  Televízny škandál, aký u nás nemá obdoby. Televízia Prima, ktorá je druhou najsledovanejšou u našich západných susedov mala ovplyvňovať ich hlavné spravodajstvo. Svojim zamestnancom nariadila, aby utečencov vykreslili v čo najhoršom svetle.

  Spravodajstvo Prima lupa
  Televízie Prima čelí obrovskému škandálu. | FTV Prima

  Známy český portál Hlídací pes sa dostal k niekoľkým svedectvám, ktoré hovoria jasnou rečou. Ešte minulý rok mali nadriadení na poradách, diktovať svojim zamestnancom jasné inštrukcie Tie hovorili o tom, ako sa majú redaktori postaviť k utečeneckej kríze. Celé spravodajstvo sa dostalo do pozornosti na jar tohto roku, keď TV Prima informovala o príchode irackých utečencov do Česka. Podľa reportáže mal jeden z migrantov prirovnať ubytovanie pre nich ku kravínu a práve tu nastal problém. Preklad mal byť totiž zle interpretovaný a nepresný. A tu sa začala celá kauza. 

    

  Hlídací pes ďalej zistil, že vedenie televízie dlhodobo presadzovalo, aby bola utečenecká tématika v hlavnom spravodajstve prezentovaná ako veľká hrozba, problém a kríza. Tieto informácie potvrdila aj analýza, ktorú si tam dala vypracovať aj Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie. Televízia práve včera preto prišla s riešením, ako sa z celej situácie dostať s čistým štítom. Otázne však je, či sa jej to podarí. Málokto u našich západných susedov totižto spravodajstvu Primy po tomto škandále ešte dôveruje. 

   

  "Spravodajstvo TV Prima je dlhodobo založené na princípoch nezávislej žurnalistiky, čo mu vynieslo špičkovú povesť ako medzi novinármi samotnými, tak aj televíznymi divákmi. Na princípe nezávislosti bude založené aj naďalej. Práve táto nezávislosť sa stala nedávno predmetom špekulácií. Aby sme tieto špekulácie ukončili, rozhodlo sa predstavenstvo FTV Prima požiadať troch rešpektovaných expertov, aby vykonali ohodnotenie nezávislosti práce našich redaktorov pri pokrytí témy utečeneckej krízy od septembra roku 2015," píše v stanovisku televízia. 

   

  "Atmosféra vnútri redakcie je veľmi napätá. Väčšina redaktorov si uvedomuje, že nie je veľmi kam ísť, držia sa teda nastavenej línie a akceptujú podmienky práce. Odpor v tomto prípade akceptovaný nie je," povedal jeden zo zdrojov portálu. Zdá sa teda, že celá kauza bude mať ešte poriadne pikantnú dohru. Či sa dvojke na trhu, ktorá je akousi sesterskou televíziou našej Jojky a spolupracuje s ňou na veľkých projektoch ako Česko Slovensko má talent, podarí zahrať celú kauzu do pozitívneho svetla, je otázne. Vyzerá to však tak, že si s takýmto prístupom v televízii narobili poriadne problémy.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku