FAKT24


sviatok má , zajtra

  MAJOR ZEMAN ZOMREL

  Smutná správa zo sveta filmu: Zomrel Vladimír Brabec (†83), alias legendárny Major Zeman

  02.09.2017 08:07 / celebrity google+ twitter facebook

  Vo veku 83 rokov zomrel český herec Vladimír Brabec, legendárny predstaviteľ kultovej postavy Majora Zemana. Smrť herca oznámila v piatok večer jeho vnučka.

  Legendárny Major Zeman lupa
  Legendárny Major Zeman | www.youtube.com

  Brabec, ktorý sa narodil v pražskom Žižkove, prešiel po štúdiu na divadelnej fakulte DAMU viacerými scénami a od roku 1959 pôsobil v činohre Národného divadla. Nakrúcať začal už v roku 1948, účinkoval napríklad vo filmoch Touha, Svatby pana Voka či Poslední růže od Casanovy. Večer ukončil svoju životnú cestu Vladimír Brabec. "Zaspomínajte si na spoločne prežité chvíle. Doprajte slobodu a mier jeho duši. Ďakujeme všetkým, ktorí v posledných rokoch pomohli svojou prítomnosťou, alebo myšlienkou," znelo vyjadrenie Brabcovej vnučky. 

    

  Prelomom v jeho kariére bol práve propagandistický seriál 30 prípadov majora Zemana (1974-79), ktorý nakrútili na objednávku režimu a pod jeho dohľadom. Seriál spájal kriminálny žáner s komunistickou ideológiou, napriek tomu sa vrátil na obrazovky aj po novembri 1989, aj keď najskôr doplnený dokumentom uvádzajúcim na pravú mieru udalosti, ktoré zachytával. Brabec sa "nálepky" Zemana nikdy nezbavil, so svojou najslávnejšou úlohou sa však časom vyrovnal a nebránil sa ani projektom, ktoré by mohli na seriál nadviazať. "Ale to už by som musel len sedieť a radiť, zle sa pohybujem," povedal kedysi pre denník Mladá fronta DNES. V poslednom čase sa venoval skôr dabingu, vzhľadom na problémy so srdcom mu vyhovovala takáto fyzicky menej náročná práca, píše iDnes.cz.

   

  V programe 13. komnata Českej televízie Brabec tvrdil, že mu major Zeman v podstate zničil kariéru, pretože ho potom už režiséri nechceli obsadzovať. Neskôr natočil aj ďalšie seriály ako Dobrodružství kriminalistiky alebo Hříchy pro pátera Knoxe. Účinkoval v rozprávke Z pekla štěstí či snímke Anglické jahody a objavil sa v seriáloch Ulice a Stopy života. V súvislosti so seriálom 30 prípadov majora Zemana opakovane zdôrazňoval, že sa nemá za čo hanbiť. "Som herec, chcel som hrať," bránil sa Brabec, ktorý o svojej osudovej seriálovej postave napísal aj knihu.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku