FAKT24


sviatok má , zajtra

  ODLOŽENÝ SERIÁL

  Všemocní oligarchovia: Stopla Jojka úspešný seriál kvôli ich obrovskému tlaku?

  02.12.2017 00:01 / celebrity google+ twitter facebook

  Prsty oligarchov siahajú na najvyššie miesta vrcholovej politiky. Ešte sa však nestalo, aby padlo podozrenie na ich zásahy do vysielania, či nebodaj tvorby slobodných komerčných televízií. Teraz však tieň podozrenia padá na Jojku. Prečo?

  Za sklom lupa
  Kriminálka Za sklom bola nečakane presunutá | TV Joj

  Jojka odvysielala minulý rok prvú sériu úspešnej kriminálky Za sklom, v ktorej hlavné úlohy zohrali Tomáš Maštalír a Ján Koleník. Už tieto epizódy riešili "pálčivé" témy, kedy sa napríklad v jednej z nich objavila aj reštaurácia, prostredníctvom ktorej sa uskutočňovali dodávky drog. Tá sa volala Clean & Wash s.r.o. Tibor Maxovský (Tomáš Maštalír) dodal, že sa mohla volať rovno Money Wash (pranie peňazí). Ide o narážku na firmu Rent and Wash (prenajmi a vyper), ktorá figuruje v kauze Bašternák ohľadom nadmerných vratiek DPH, čím štát údajne prišiel o takmer dva milióny eur.

   

  Druhá séria mala byť ešte ostrejšia. A objaviť sa v nej mal aj človek, nápadne pripomínajúci Pavla Ruska, či Mariána Kočnera. Minimálne príbehom. Ten sa mal odohrávať v azylovom centre Nádej (Rusko má azylové centrum Maják nádeje), riaditeľom mal byť človek, ktorý sa volá Poliak. Maroš Kramár zasa stvárrňuje Voznera. Podobnosť či už s menami, alebo príbehom čisto náhodná? Aj kauza okolo Majáka nádeje má vo svojom reálnom príbehu exekúciu, rovnako, ako to bolo v prípade seriálovom. A tu nastáva otázka: Využil svoje kontakty Kočner, aby sa seriál stopol?

   

  Jojka totiž jeho prvý diel druhej série nasadila do vysielania v stredu, ihneď po svojom úspešnom sitkome Naši. A už aj v prvej epizóde sa dali nájsť narážky na aktuálne kauzy napríklad ministra Kaliňáka, ale aj vyšetrovanie Mečiarovej privatizácie, či prípad Jozefa Majského. A čo na zasahovanie do vysielania Jojky hovorí samotný Kočner, ktorý sa mal stať námetom na jeden z prípadov, vyšetrujúcich v kriminálke? Ten povedal, že Jojku, Markízu, či RTVS absolútne nepozerá. Avšak potom, ako sa dozvedel, že ho stvárňuje Maroš Kramár, zaútočil aj na neho. "...mňa nemôže uraziť primitív a bývalý komunista," povedal týždenníku Plus7dní. Ten sa objaví aj v cykle Súmrak bossov, ktoré je pokračovaním seriálu RTVS Mafiáni. Posledný. dvanásty diel sa bude volať Marián Kočner: Biznis medzi politikou a podsvetím.

   

  Kočner však nemusel byť jediný, ktorý by stál za stiahnutím seriálu. Práve Kaliňák patrí k ľuďom, ktorí majú blízko k finančnej skupine J&T, ktorá Jojku vlastní. To by však zrejme neriskovali ani samotní finančníci, aby zasiahli takýmto ráznym spôsobom do vysielania svojej televízie. Akékoľvek zásahy zo strany politikov, či dokonca oligarchov popiera aj samotná televízia na Kolibe. "Dôvodom nie sú tlaky z externého prostredia," povedala vo svojom vyjadrení za Jojku jej hovorkyňa Lucia Kulihová. Podľa slov televízie, diváci neboli spokojní s vysielacím časom, kedy išiel až po sitkome Naši, po pol desiatej večer. Potom však vyznievajú zvláštne reakcie ľudí, ktorí zasypali Jojku drsnou kritikou ihneď po stiahnutí seriálu.

   

  Ten má nakoniec televízia odvysielať v jarnej sezóne, kedy dostane lukratívnejší čas a teda priamo v prime time teda po 20. hodine večer. "Obľúbenú kriminálku budeme vysielať v hlavnom vysielacom čase, aby sme potešili jej skalných priaznivcov, no až v roku 2018. Momentálne je totiž hlavný vysielací čas plný našich ďalších úspešných projektov," znie stanovisko Jojky. Podobné šachy s programom nie sú ničím nezvyčajným, avšak len v prípade, ak je niečo totálnym prepadákom a nemá. žiadnu sledovanosť. To však nie je prípad kriminálky Za sklom. 

  Štefan Šperka | fakt24.sk

  Komentáre k článku