FAKT24


sviatok má , zajtra

  SMUTNÁ SPRÁVA

  ŠOK! Marián Labuda (†73) zomrel!

  05.01.2018 15:18 / celebrity google+ twitter facebook

  Slovensko zasiahla obrovská rana a šok. Slovenský herec Marián Labuda (†73) zomrel. Informáciu priniesol portál aktuality.sk. Legenda z komédie Vesničko má středisková mal zomrieť v jednej z bratislavských nemocníc.

  Marián Labuda lupa
  Marián Labuda zomrel | SITA

  Podľa televízie JOJ herec skolaboval, keď odchádzal zo svojho domu v Borinke. Pfri nastupovaní do auta mu prišlo zle a skolaboval. Pomôcť sa mu snažili privolaní záchranári, ale jeho život už nedokázali zachrániť. Nešlo pritom o jeho prvý kolaps, po tom prvom, ktorý sa udial v marci 2012, nejaký čas pobudol v nemocnici. Ďalší kolaps prišiel v júli 2016, vtedy išlo o podozrenie na mozgovú príhodu a po šiestich dňoch ho vtedy prepustili do domácej opatery. Labuda dlhé roky bojoval s cukrovkou. 

   

  Marián Labuda bol jedným z najznámejších slovenských hercov. Narodil sa 28. októbra 1944 v Hontianskych Nemciach a krátko po absolvovaní Vysokej školy múzických umení nastúpil do Slovenského národného divadla. Účinkoval vo vyše 200 filmoch, často komédiách, a tiež v desiatkach seriálov a televíznych programov. Preslávila ho najmä titulná rola v slávnom Menzelovom filme Vesničko má středisková.

   

  Labuda bol v roku 1968 spoluzakladateľom Divadla na korze, po jeho zákaze prešiel na Novú scénu. Od roku 1990 bol členom Činohry Slovenského národného divadla. Na divadelných doskách ho preslávila napríklad úloha Tisa v rovnomennej dráme Rastislava Balleka v Divadle Aréna.

   

  K úmrtia Mariána Labudu sa vyjadril aj premiér Robert Fico. "S veľkým zármutkom som prijal správu, že nás opustil ďalší z hereckých velikánov, Marián Labuda. Jeho herecké umenie sme všetci obdivovali v nespočetnom množstve slovenských filmov i na doskách, ktoré znamenajú svet," uviedol premiér vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Marián Labuda patril podľa Fica k tým umelcom, ktorí sa nikdy nebáli vysloviť svoj názor aj na spoločenské a politické udalosti a aktívne sa podieľal na formovaní svedomia spoločnosti. 

   

  Nezabudnuteľné sú však najmä Labudom stvárnené filmové postavy. Okrem snímky Vesničko má středisková (1985), ktorá bola nominovaná aj na Oscara, účinkoval napríklad vo filmoch Ružové sny (1976), Dobří holubi se vracejí (1988), Vážení přátelé, ano (1989), vo filmoch Martina Šulíka Záhrada (1995), Orbis Pictus (1997) a Krajinka (2000), v historickej dráme Všichni moji blízcí (1999), maďarskom filme Jadvigin vankúšik (2000) a jednu z posledných rolí si zahral vo filme Václava Havla Odcházení (2011).

  Štefan Šperka | fakt24.sk

  Komentáre k článku