FAKT24


sviatok má , zajtra

  MATICA SLOVENSKÁ

  V kauze zneužitia financií Matice slovenskej má vypovedať aj Tkáč!

  22.05.2016 03:00 / krimi google+ twitter facebook

  V rámci pojednávania s bývalým predsedom Matice slovenskej Jozefom M. by vo štvrtok na Okresnom súde Bratislava III mal vypovedať súčasný predseda inštitúcie Marián Tkáč.

  Matica Slovenská lupa
  Kauza Matice Slovenskej sa konečne pohla vpred. | archív

  Prokuratúra v tomto prípade kladie Jozefovi M. za vinu obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Podľa obžaloby tým, že v decembri 2007 podpísal zmluvu o prevzatí dlhu dcérskej spoločnosti Matice slovenskej - Matičného fondu, pripravil organizáciu o približne 215-tisíc eur (viac ako šesť miliónov slovenských korún).

    

  Spôsobil tak organizácii škodu veľkého rozsahu. Bývalý predseda Matice, ktorý bol na čele organizácie v rokoch 1990 až 2010, vinu odmieta s tým, že jeho vtedajší postup odobrili orgány Matice. Senát pôvodne plánoval Tkáča vypočuť už na prvom pojednávaní v apríli. Advokát Jozefa M. však požiadal o odročenie pojednávania, keďže jeho klient má údajne vážne zdravotné problémy a účasť na pojednávaní mu spôsobuje veľkú záťaž. Súd mu vyhovel a pojednávanie odročil. Tkáč tak stihol predniesť len požiadavku, že v prípade uznania viny obžalovaného požaduje Matica späť celú finančnú čiastku.

   

  Polícia Jozefa M. obvinila z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku ešte v septembri 2014. Obžalobu na súd podala Krajská prokuratúra v Bratislave v januári tohto roka.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku