FAKT24


sviatok má , zajtra

  NÁKAZA

  Nové fakty o nakazených vajciach: Zdroj nákazy je bližšie k Slovensku!

  01.09.2017 10:24 / krimi google+ twitter facebook

  Holandsko muselo kvôli nakazeným vajciam, ktoré obsahovali pesticíd fipronil zavrieť viac ako dvesto fariem. 144 z nich zostáva stále zatvorených. Holanďania však teraz ukazujú prstom na inú krajinu, ktorá je vraj zdrojom nákazy. A tá je bližšie k Slovensku.

  Slováci by si mali dávať pozor na pôvod hydiny a vajec. lupa
  Slováci by si mali dávať pozor na pôvod hydiny a vajec. | Google

  Celkovo museli Holanďania zatvoriť až 281 fariem produkujúcich vajcia. Polovica z nich zostáva stále zatvorená. Nakazené vajcia sa objavili vo viacerých európskych krajinách a dokonca aj na Slovensku. Obsahovali totiž viac fipronilu ako je povolené.

   

  Podľa Európskej komisie sa vajcia s fipronilom objavili v 22 krajinách v rámci Európskej únie i mimo nej. Ukrajina a Omán po škandále zakázali dovoz vajec z Holandska, Nemecka, Francúzska a Belgicka. Škandál odhalil to, že používanie fipronilu na boj s hmyzom na kuracích farmách je oveľa rozšírenejšie ako sa predpokladalo.

    

  Holanďania však teraz ukazujú prstom na inú krajinu, z ktorej nákaza pochádza. V Holandsku je totiž zdrojom nákazy firma Chickfriend. A tá nakupovala fipronil z Rumunska. “Zdá sa, že Rumunsko je zdrojom nákazy,” povedala Hennie de Haanová z holandskej únie hydinových farmárov.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku