FAKT24


sviatok má , zajtra

  SOKOL CHCE PRACHY

  Sokol trvá na ospravedlnení aj na vyplatení 50-tisíc eur!

  01.03.2017 20:10 / krimi google+ twitter facebook

  Sporom emeritného arcibiskupa Jána Sokola a vydavateľstva W Press o ochranu osobnosti a náhradu nemajetkovej ujmy sa dnes opäť začal zaoberať Okresný súd v Trnave.

  Ján Sokol lupa
  Ján Sokol | Profimedia

  Sokol žiada od vydavateľstva ospravedlnenie a náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 50-tisíc eur za sériu článkov v týždenníku .týždeň. V minulosti jeho žalobu súdy zamietli, emeritný arcibiskup však uspel na Ústavnom súde SR, ktorý konštatoval, že bolo porušené právo Jána Sokola na spravodlivé súdne konanie a na súdnu ochranu. 

    

  Sokol dnes na súd osobne neprišiel, jeho právny zástupca potvrdil, že trvá na ospravedlnení za neoprávnené zásahy do jeho práva na ochranu osobnosti aj na zaplatení čiastky 50-tisíc eur. Právny zástupca vydavateľstva W Press uviedol, že ,,žalobca nie je pravdovravný a nemôže sa domáhať ochrany svojej cti, keď na súde v tomto konaní preukázateľne neuvádzal pravdu.“ Obe strany navrhujú vypočuť ďalších svedkov, vrátane audítorky, ktorá preverovala cirkevné účtovníctvo. Sudkyňa pojednávanie odročila na september  

   

  Sokol podľa článkov z roku 2009 ešte ako arcibiskup previedol 500 miliónov slovenských korún (16 596 959 eur) získaných z predaja cirkevných pozemkov na účet Štefana Náhlika, ktorého .týždeň označil za bývalého agenta ŠtB. Sokol prevod takejto čiastky od začiatku procesu popieral, podľa neho za predaj nikto nedostával ani žiadne provízie. Týždenník publikoval jeho vyjadrenie, že prevod čiastky pol miliardy korún je lož.  

   

  Sudkyňa Okresného súdu v Trnave Jana Hanzlíková Sokolovu žalobu pred štyrmi rokmi zamietla. V zdôvodnení svojho verdiktu zdôraznila, že stále prebieha transformácia slovenskej spoločnosti, čo si vyžaduje prísnejšiu ochranu slobody prejavu.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku