FAKT24


sviatok má , zajtra

  KAUZA SÝKOROVCI

  NAJVYŠŠÍ SÚD: Sudcovia už majú prípad skupiny sýkorovcov pod vedením Róberta L.

  20.06.2016 00:00 / krimi google+ twitter facebook

  Na Najvyššom súde SR je už prípad skupiny sýkorovcov pod vedením Róberta L., zvaného Kýbel. Informoval o tom hovorca Najvyššieho súdu SR Boris Urbančík.

  Najvyšší súd lupa
  Kauza sýkorovcov je už na Najvyššom súde. | archív min. spravodlivosti

  Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici ho spolu Ivanom C., prezývaným Vincko a Jozefom R. odsúdil na doživotie. Ďalší obžalovaný Martin Bihári dostal 23 rokov, podľa návrhu prokurátora. V tejto skupine súdili aj Alojza K., ktorého uznal súd za vinného, ale ďalší trest mu nemohol uložiť, pretože tento muž si už odpykáva doživotie za tri iné vraždy. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ich žaloval za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vraždy a iné trestné činy. 

    

  Ako ďalej informoval B. Urbančík, v prípade Róberta L., Ivana C a Jozefa R. podali odvolanie obžalovaní aj prokurátor. Pri Alojzovi K. sa prokurátor neodvolal, urobil tak len obžalovaný. O termíne pojednávania bude NS informovať, dodal hovorca. Podľa svedkov Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bosa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Živili sa vydieraním, výpalným, vraždami a inou kriminálnou činnosťou. Kýbel, pre svoju krutosť prezývaný v gangu aj Gestapák, na pojednávaní odmietol vypovedať, prečítal iba sedemstranovú písomnosť. V nej odmietol tvrdenia, že bol šéfom zločineckej skupiny a rozdelil teritóriá pôsobnosti jednotlivých skupín, keď sa mal ujať šéfovania „sýkorovcov“ po smrti Miroslava Sýkoru. Tvrdil, že nikomu nedával peniaze za zločinné skutky.

   

  Ľudí zamestnával ako vodičov a personál vo svojich firmách. S vraždami Romana Deáka, bratov Diničovcov a ďalších konkurentov nemal nič spoločné. S bratislavským podnikateľom Marekom T., pôvodne žalovaným za objednávku Deákovej vraždy, na túto tému nikdy nerokoval a žiadne peniaze od neho nezobral. Vyhlásil, že v súvislosti s odsúdeniami iných príslušníkov „sýkorovcov“ boli porušené jeho práva a zásada prezumpcie neviny. Navrhol senátu doplniť dokazovanie o konfrontáciu s osobami, ktoré v tejto kauze svedčili proti nemu a na základe toho dostali neprimerane mierne tresty, ale súd mu nevyhovel.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku