FAKT24


sviatok má , zajtra

  ČOSKORO ROZHODNÚ

  SÚDY: V kauze skupiny Róberta O. sa blíži rozsudok!

  27.06.2016 00:00 / krimi google+ twitter facebook

  Kauza údajnej východoslovenskej zločineckej skupiny vedenej Róbertom O. sa na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku blíži ku koncu.

  Súd lupa
  Rozsudok v ostrosledovanej kauze padne čoskoro. | archív FAKT24

  Spomedzi 16 osôb, ktoré v prípade čelia obžalobe, tak už senát ukončil fázu dokazovania v 15 prípadoch. V prípade Róberta N., proti ktorému sa koná ako proti ujdenému, čaká súd na verdikt Najvyššieho súdu SR, ktorý bude 28. júna rozhodovať o odvolaní jeho obhajcu v prípade neprávoplatného odsúdenia za vraždu v štádiu pokusu. Podľa predsedu senátu totiž súd musí zvážiť verdikt najvyššieho súdu pri ukladaní prípadného súhrnného trestu. V prípade 15 obžalovaných, kde už bolo dokazovanie ukončené, navrhol prokurátor v rámci záverečných rečí širokú škálu trestov vrátene niekoľkých doživotí. 

    

  Skutkami údajnej východoslovenskej zločineckej skupiny sa súdy zaoberajú od augusta 2007. Prokurátor žaloval skupinu Róberta O. dovedna z 19 skutkov, medzi ktorými je založenie a zosnovanie zločineckej skupiny, vraždy, pokusy o vraždu, ublíženia na zdraví, ďalšie násilné trestné činy, nepovolené ozbrojovanie a vydieranie (úžera). Verejne známa je predovšetkým vražda z 23. apríla 2005 v Košiciach, keď zastrelili v aute Jozefa Eštóka, pričom zahynul aj náhodný okoloidúci vodič Roman Straka a zranená bola jeho priateľka. Prípady viacerých obžalovaných, ktorí na súd nechodili, senát prvostupňového súdu postupne vyčlenil na štyri samostatné konania, čo sa neskôr ukázalo ako problém.

   

  Bývalý Špeciálny súd vyniesol 17. februára 2009 rozsudok nad časťou skupiny - Róbertovi O. a Jaroslavovi P. vymeral doživotie, ďalší piati členovia dostali tresty v rozmedzí od štyroch do osem a pol roka. Členov údajnej zločineckej skupiny vtedy odsúdil za desať trestných činov, ktorých sa podľa žalobcu dopustili v rokoch 2000 až 2005. Obžalovaní sa voči verdiktu súdu odvolali. Rok po prvostupňovom verdikte 26. februára 2010 senát Najvyššieho súdu SR na neverejnom zasadnutí pôvodný rozsudok zrušil. Prípad vrátil Špecializovanému trestnému súdu v Pezinku na nové prejednanie a rozhodnutie. Zároveň mu nariadil, aby kauzu opäť spojil. Pojednávania sprevádzajú od začiatku časté odročenia pre absencie obžalovaných, ktorí sú stíhaní na slobode. Od opätovného začatia prejednávania prípadu po jeho vrátení Najvyšším súdom SR vo februári 2010 sa na Špecializovanom trestnom súde uskutočnilo už 68 pojednávaní. Od podania pôvodnej obžaloby v roku 2007 ich bolo už 129.

  nov | fakt24.sk

  Komentáre k článku