FAKT24


sviatok má , zajtra

  ZÁSAH KRIMINÁLKY

  Čo hľadajú? Polícia zasahuje v Atómovej elektrárne Mochovce!

  20.07.2016 12:00 / krimi google+ twitter facebook

  Slovenské elektrárne po dvoch rokoch znova zaujali slovenskú políciu. Konkrétne Atómová elektráreň Mochovce. Práve v tejto jadrovej elektrární vykonáva Národná kriminálna agentúra policajnú raziu.

  Jadrová elektráreň lupa
  V Mochovciach je policajná razia. | javys.sk

  Podľa informácií portálu aktuality.sk sa má razia týkať dodávateľských firiem, ktoré sa zúčastňujú na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Policajti vykonali raziu v Slovenských elektrárňach, ktoré majú na starosti dostavbu Mochoviec, ešte v roku 2014, a to minimálne dvakrát. Jednu policajnú raziu, ktorá mala byť súčasťou vyšetrovania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie, vykonali v lete.

    

  Druhú koncom toho istého roka. V tomto prípade mal policajný zásah nadväzovať na prvú raziu a mal sa týkať Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Po policajných raziách sa následne začalo viesť trestné konanie v piatich trestných veciach. Ako uviedol koncom apríla tohto roka pre portál vEnergetike.sk Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru, v dvoch prípadoch sú vznesené obvinenia. Spolu je podľa neho v prípade Slovenských elektrární obvinených šesť osôb. Z toho päť osôb za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a jedna osoba za zločin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.

   

  V prvom prípade má ísť o ľudí pracujúcich do roku 2006 v štátnom podniku Vodohospodárska výstavba, ktorá mala vtedy na starosti aj prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Obvinené osoby sa mali dopustiť obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom. V druhom prípade vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v tíme Elektro obvinil Ľ. K. zo zločinu skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie. Policajti majú dôvodné podozrenie, že účelovými účtovnými operáciami v individuálnej účtovnej závierke za rok 2005 v účtovníctve Slovenských elektrární vznikla pre Slovenskú republiku škoda vo výške viac ako 308 miliónov eur. Koncom vlaňajška portál aktuality.sk ešte informoval, že Národná kriminálna agentúra vyšetruje ďalší trestný čin v Slovenských elektrárňach. Mal sa týkať problematiky chladenia jadrových reaktorov, zločinu porušovania priemyselných práv. Aj v tomto prípade mala vzniknúť niekoľkomiliónová

   

  Súčasné vedenie Slovenských elektrární zostalo po policajných raziách a vyšetrovaní relatívne pokojné. Hlavne po tom, ako zistilo, že vyšetrovanie sa týka obdobia pred vstupom Enelu do Slovenských elektrární, a teda nesúvisí s činnosťou talianskeho investora v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. To, že vyšetrovanie je zamerané na skutočnosti, ktoré sa udiali v období pred dokončením akvizície Slovenských elektrární, t.j. v apríli 2006, mali potvrdzovať aj úradné dokumenty, ktoré policajti elektrárňam predložili. Vedenie Slovenských elektrární viackrát zopakovalo, že poskytnú polícii plnú súčinnosť a potrebné informácie.

   

   

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku