FAKT24


sviatok má , zajtra

  FICO O PREDAJI ZBRANÍ

  To snáď nemôže myslieť vážne: Ficove vyjadrenie o zbraniach teroristov nepochopíte!

  30.07.2016 00:00 / politika google+ twitter facebook

  Vláda ani jej predseda nezodpovedajú za to, ak sa niekde v zahraničí objavia zbrane zo Slovenska. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na kritiku, že slovenská vláda v minulosti schválila predaj zbraní na Blízky východ a tie skončili v rukách Islamského štátu a ďalších teroristických organizácií.

  Róbert Fico lupa
  Podľa Fica nenesie on ani jeho vláda zodpovednosť za zbrane teroristov, ktoré pochdázajú zo Slovensk | Facebook

  "Ja toto vôbec nevnímam ako niečo nemorálne a odmietam, aby som bol spájaný s tým, že dobre, že nezodpovedám za terorizmus vo svete, keďže sa nejaké zbrane zo Slovenska niekde objavili," povedal Fico. "Zbraň je normálny biznisový produkt. Keď nepredáme my, predá niekto iný, ale potom neplačte, ak sa nebudú zbrane predávať a zrazu budeme vidieť, že naši ľudia prichádzajú o robotu. Ja som s týmto nikdy nemal problém," vysvetlil premiér.

    

  Kritizoval, že v deväťdesiatych rokoch obsadili na úkor Slovenska trhy zo zbraňami krajiny, ktorých predstavitelia Slovensko za ich výrobu kritizovali. "Tak nebuďme už hlúpi. Majme aj my svoj vlastný rozum a majme hlavne odvahu hovoriť otýchto veciach otvorene," doplnil. Britský denník The Guardian a viacero tlačových agentúr tento týždeň informovali, že niekoľko stredoeurópskych a východoeurópskych štátov v posledných štyroch rokoch schválilo diskrétny predaj zbraní v hodnote viac ako jednej miliardy eur do krajín na Blízkom východe, o ktorých bolo známe, že dodávajú zbrane Sýrii.
  Medzi tieto krajiny patrilo aj Slovensko, uvádza sa v správe tímu investigatívnych novinárov. Denník pripomenul, že išlo o predaj tisícov útočných zbraní, ako sú útočné pušky AK-47, mínomety, raketomety, protitankové zbrane a guľomety. Tie boli dodávané po novej balkánskej trase na Arabský polostrov a do krajín susediacich so Sýriou.

   

  Správa investigatívnych skupín uviedla, že zbrane a strelivo zo strednej a východnej Európy, ktoré boli identifikované na videozáberoch a fotografiách zo sociálnych sietí, v súčasnosti používajú jednotky Slobodnej sýrskej armády, ktorú podporuje Západ, ale aj bojovníci z islamistických skupín ako je Front an-Nusra, Ansár aš-Šám, Dáiš/Islamský štát alebo frakcie bojujúce za sýrskeho prezidenta Bašára Asada. V Jemene tento typ zbraní a munície používajú sunnitské skupiny bojujúce proti povstaleckým húsíom.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku