FAKT24
  ĎALŠIE SPORY

  Ďalšia hádka v koalícii: Danko sa pustil do Lajčáka! Nepochopíte, čo národniarom prekáža...

  30.07.2016 18:00 / politika google+ twitter facebook

  Slovenská národná strana (SNS) "dôrazne protestuje proti záštite Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nad Dúhovým pochodom 2016, ktorý sa koná dnes v Bratislave.

  Andrej Danko lupa
  Danko žiada od ministra Lajčáka okamžité vysvetlenie. | SNS

  Predseda SNS Andrej Danko požiadal ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka o "okamžité vysvetlenie", agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková. Líder národniarov a taktiež predseda Národnej rady SR Andrej Danko vyjadril "hlboké sklamanie nad konaním štátneho tajomníka MZVaEZ SR a splnomocnenca vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivana Korčoka". Podľa informácií webstránky organizátorov akcie Dúhový PRIDE Bratislava 2016 sa táto akcia oficiálne koná pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade EÚ, pripomína SNS v tlačovej správe.

    

  Andrej Danko je zároveň rozhorčený "nad súkromnou iniciatívou veľvyslanca SR v Maďarsku Rastislava Káčera, ktorý počas festivalu LGBTI v Budapešti vyvesil na budove veľvyslanectva dúhovú zástavu". SNS pripomína, že veľvyslanci sú zástupcami ministerstva zahraničných vecí a akákoľvek takáto iniciatíva je pochopiteľne spájaná s oficiálnym postojom ministerstva. "V kontexte oboch po sebe nasledujúcich chýb zástupcov MZVaEZ SR vyzval predseda Slovenskej národnej strany ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka o okamžité riešenia a personálne opatrenia a stiahnutie súčasného veľvyslanca SR z Maďarska", dodáva sa v tlačovej správe.

   

  Protest proti vyveseniu dúhovej vlajky na budove slovenského veľvyslanectva v Budapešti na podporu maďarského LGBTI pochodu vyjadrili v piatok 29. júla aj občianski aktivisti a spoluorganizátori Národného pochodu za život. Ako informoval Tomáš Kováčik, spoluorganizátor referenda o ochrane rodiny, protest vyjadrili v otvorenom liste premiérovi a ministrovi zahraničných vecí, ktorý podporilo viac ako 7 300 ľudí. Ministerstvo v odpovedi podľa Kováčika uviedlo, že budapeštianska ambasáda konala na vlastnú päsť a do budúcna budú naše zastupiteľské úrady musieť podobné kroky vopred konzultovať s ministerstvom zahraničia.

   

  Bratislava sa je dnes dejiskom celkovo troch pochodov. Ústredným je Dúhový PRIDE Bratislava 2016, ktorý sa začal o 13:00 na Hviezdoslavovom námestí. Po vystúpeniach hostí sa samotný pochod mestom začal okolo 14:00. Akciu organizujú občianske združenia zastupujúce LGBTI menšinu - Queer Leaders Forum a Iniciatíva Inakosť a tiež Nomantinels, bratislavské queer divadlo (divadlo venujúce sa rodovej problematike, napríklad téme homosexuality v tradičnej spoločnosti, pozn. redakcie). Dúhový PRIDE Bratislava 2016 nadväzuje na kampaň Životné partnerstvo, ktorej odkazom je "Chceme sa brať! Vážne!". Medzi hlavné ciele akcie patrí zviditeľnenie LGBTI ľudí, ktorí chcú mať rovnakú príležitosť na šťastný život ako všetci ostatní, upozornenie na prekážky, ktoré LGBTI ľudia zažívajú, a ponúknuť riešenia ako aj uzákonenie partnerských zväzkov ľudí rovnakého pohlavia, aby mohli žiť svoj život dôstojne, bezpečne a v núdzi sa o seba navzájom postarať.

   

  Na podujatie Dúhový PRIDE reagujú ďalšie dva. Prvý organizovaný stranou Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko pod názvom "Protest proti pochodu úchylákov v Bratislave" sa začal o 12:00 na železničnej Hlavnej stanici a bez výtržností sa skončil pred 14:00 na Rybnom námestí. Člen Kotlebovej strany Marián Mišún, ktorý pôsobí ako asistent poslanca NR SR za túto stranu Milana Beluského, na jeho začiatku uviedol, že ide o spontánne zhromaždenie ľudí a tiež petičnú akciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. Druhý pochod, ktorý pripravila iniciatíva Hrdí na rodinu, sa začína o 15:00 pred Národnou radou (NR) SR. Jeho účastníci chcú vytvoriť reťaz od parlamentu smerujúcu dolu z hradného kopca - cez Zámockú ulicu, Michalskú bránu až po Hlavné námestie.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku