FAKT24


sviatok má , zajtra

  ČO NA TO HOVORIA?

  Poslanci reagujú na Dankov bič: Toto si myslíme o novom poriadku v Národnej rade!

  02.08.2016 00:00 / politika google+ twitter facebook

  Obmedzenie času pre poslancov v rozprave podľa podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) môže byť testom rétorických schopností. Ako povedala pre agentúru SITA, dobrý politik by mal byť aj dobrým rečníkom.

  Lucia Nicholsonová lupa
  Nicholsonová má na nový rokovací poriadok svoj názor. | archív

  "A dobrý rečník by mal byť schopný v dvadsiatich, tridsiatich minútach povedať to, čo chce povedať. V parlamente sa už niekoľkokrát stalo, že keď poslanci svojimi vystúpeniami nepresvedčili, tak aspoň unavili. Pevne verím, že sa to bude týkať všetkých, a teda napríklad aj vystúpení pána predsedu Danka, ktorý sa týmto tiež bude môcť otestovať," vyhlásila. Podľa predsedu poslaneckého klubu Most-Híd Gábora Gála v parlamente sa dohodli, že s dĺžkou vystúpení treba niečo spraviť. Pripomenul, že táto požiadavka tu už bola v minulých volebných obdobiach.

    

  "V Európskom parlamente či v Rakúsku sú takéto obmedzenia. Nebolo by to nič nové. Treba sa však dohodnúť naprieč politickým spektrom," povedal Gál dnes pre agentúru SITA. Gál by bol rád, keby sa našiel kompromis. "Bude prirodzeným postojom opozície, že s tým nebude súhlasiť, aj keď sama priznáva, že to treba obmedziť," dodal. Predseda parlamentu Andrej Danko chce poslancom obmedziť čas na vystupovanie. Takáto zmena má byť zakotvená v novom rokovacom poriadku. Myšlienka obmedzenia diskusie na vhodný časový limit vychádza podľa Danka najmä z praktických skúseností, a to nielen rokovania slovenského parlamentu, ale aj bohatej histórie a praxe súčasných rokovacích systémov vo svete.

   

  "Plánované obmedzenie nemožno v žiadnom prípade vnímať ako zásah do slobody prejavu volených zástupcov. Práve naopak, odstránia sa tým opakované snahy o umelé naťahovanie diskusie, či rôzne prieky poslancov. Stanovený limit musí byť dostatočný na vyjadrenie názoru, poslanec predsa musí byť schopný vyjadriť sa presne a zrozumiteľne k danej téme v určitom časovom rozpätí," vysvetľuje obmedzenie času predseda Národnej rady.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku