FAKT24


sviatok má , zajtra

  VOĽBA ŠÉFA OSN

  Lajčákov totálny prepadák pokračuje: Asi ostane už iba Ficovým ministrom! Takmer nikto ho tam nechce...

  07.08.2016 00:00 / politika google+ twitter facebook

  Bývalý portugalský premiér António Guterres zvíťazil včera aj v druhej neoficiálnej voľbe nového generálneho tajomníka OSN. V hlasovaní, ktoré sa konalo v rámci neverejného zasadnutia 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN, dostal 11 hlasov.

  Miroslav Lajčák lupa
  Lajčák neuspel ani v druhej voľbe na post šéfa OSN. | archív

  Dvaja členovia hlasovali proti Guterresovi a dvaja nevyjadrili k jeho kandidatúre žiaden postoj, informovala agentúra AP s odvolaním sa na diplomatické zdroje. António Guterres vyšiel víťazne aj z prvého neoficiálneho hlasovania, ktoré sa konalo 21. júla, avšak s o niečo lepšou bilanciou. Vtedy ho podporilo 12 členov BR OSN a dvaja svoj názor nevyjadrili. Druhým najúspešnejším kandidátom sa dnes stal niekdajší šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič, ktorý v júli skončil na treťom mieste. Z ôsmeho na tretie miesto sa dnes posunula argentínska ministerka zahraničných vecí Susana Malcorraová. Štvrté miesto patrí slovinskému exprezidentovi Danilovi Türkovi, ktorý v júli skončil druhý.

   

  Päticu najúspešnejších dnes uzatvorila generálna riaditeľka UNESCO, Bulharka Irina Bokovová, uviedla slovinská agentúra STA. Slovenský uchádzač - minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák - skončil na desiatom mieste spomedzi 11 kandidátov. V hlasovaní ho podporili dvaja členovia BR OSN, šiesti boli proti a dvaja k jeho kandidatúre nezaujali žiadne stanovisko. Informovala o tom na Twitteri Svetová federácia združení pre Spojené národy (WFUNA), ktorá je medzinárodnou sieťou tisícov ľudí združených v mimovládnych organizáciách, rôznymi spôsobmi podporujúcich ciele a myšlienky OSN vo viac ako sto krajinách sveta. Mandát súčasného šéfa OSN, juhokórejského politika a diplomata Pan Ki-muna, skončí po dvoch päťročných funkčných obdobiach v decembri tohto roka. Jeho nástupca sa má ujať funkcie od 1. januára 2017. 

   

  Ďalšie kolá hlasovania sa očakávajú ešte v priebehu augusta alebo septembra. Odporúčanie Bezpečnostnej rady ohľadne budúceho šéfa OSN sa očakáva na jeseň. Vybraného uchádzača bude potom formálne schvaľovať 193-členné Valné zhromaždenie OSN. Okrem už spomínaných kandidátov sa o post šéfa OSN uchádzajú aj novozélandská expremiérka Helen Clarková, macedónsky diplomat Srgjan Kerim, čiernohorský minister zahraničných vecí Igor Lukšič, moldavská expremiérka Natalia Ghermanová a bývalá výkonná tajomníčka Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC) Christiana Figueresová z Kostariky. Zo súboja 4. augusta oficiálne odstúpila chorvátska exministerka zahraničných vecí Vesna Pusičová.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku