FAKT24


sviatok má , zajtra

  NOVÉ PRAVIDLÁ

  Danko siahne poslancom na platy: Za porušenie rokovacieho poriadku hrozí mastná pokuta!

  23.08.2016 00:00 / politika google+ twitter facebook

  Nedodržanie navrhovanej maximálnej dĺžky rečníckeho času v rozprave 30 minút, porušenie zákazu používania mobilných telefónov v rokovacej sále parlamentu či vnášanie transparentov do pléna Národnej rady SR môže podľa navrhovanej novely zákona o rokovacom poriadku Národnej rady SR stáť poslancov NR SR až 2 000 eur.

  Parlament SR lupa
  Danko chce od septembra v parlamente poriadok. | tvnoviny.sk

  Návrh zákona, ktorý inicioval predseda parlamentu Andrej Danko za SNS prerokujú poslanci NR SR na septembrovej schôdzi. Navrhovaná novela určuje dĺžku rečníckeho času v rozprave na najviac 30 minút. Ak poslanec počas svojho vystúpenia v pléne prekročí hranice slušnosti, môže byť vykázaný z rokovacej sály.

    

  "Poslanca, ktorý neuposlúchne výzvu, na základe ktorej sa mu odobralo slovo, predsedajúci vyzve zachovať poriadok. Predsedajúci vyzve zachovať poriadok aj poslanca, ktorý svojimi prejavmi alebo činmi v rokovacej sále prekročil hranice slušnosti alebo svojím konaním narúša priebeh rokovania. Ak výzva na zachovanie poriadku nevedie u poslanca k náprave, predsedajúci vykáže poslanca z rokovacej sály až do skončenia rokovania v tom istom dni," uvádza sa v návrhu zákona. Ak poslanec sálu neopustí, predsedajúci preruší schôdzu na čas nevyhnutne potrebný na obnovenie poriadku. Predkladatelia návrhu zákona chcú v sále zakázať používanie mobilných telefónov a iných technických zariadení umožňujúcich komunikáciu, fotografovanie, vyhotovovanie zvukových a audiovizuálnych záznamov a sú za to, aby do rokovacej sály bolo zakázané vnášať transparenty, plagáty, letáky, zbrane, výbušniny a paralyzujúce prístroje a látky. Poslancom, ktorý svoje správanie neprispôsobí rokovaciemu poriadku, sa môže zaoberať aj mandátový a imunitný výbor.

   

  "Ak mandátový a imunitný výbor zistí, že poslanec narušil poriadok, odporučí národnej rade, aby mu uložila pokutu až do výšky 2 000 eur," navrhujú poslanci. Cieľom predloženého návrhu zákona je zabezpečiť ochranu efektívneho fungovania národnej rady počas jej schôdzí. 

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku