FAKT24


sviatok má , zajtra

  MILOSŤ PRE OTCA

  Prezident Andrej Kiska: Po prvýkrát udelil podmienečnú milosť!

  07.10.2016 13:19 / politika google+ twitter facebook

  Prezident Andrej Kiska vo štvrtok 6. októbra udelil podmienečnú milosť 26-ročnému M. M., ktorý spáchal prečin podvodu.

  Andrej Kiska lupa
  Kiska udelil milosť po prvýkrát, odkedy je vo funkcii. | Profimedia

  Muž bol za tento skutok právoplatne odsúdený na odňatie slobody na 12 mesiacov s podmienečným odkladom na 12 mesiacov. Hlava štátu tak po prvýkrát využila možnosť udeliť milosť, ktorú mu poskytuje Ústava SR. Informoval o tom Martin Lipták z Kancelárie prezidenta SR. Kiska pri posudzovaní žiadosti zohľadnil najmä ťažkú ľudskú, sociálnu a finančnú situáciu rodiny odsúdeného.

    

  Súd pri vynesení rozsudku odsúdeného zároveň zaviazal k náhrade škody vo výške 3 504 eur. Keďže odsúdený nenahradil poškodenej spôsobenú škodu, súd skonštatoval, že sa v skúšobnej lehote podmienečného odsúdenia neosvedčil a rozhodol, že ročný trest si odpyká v ústave s minimálnym stupňom stráženia. S výnimkou tohto odsúdenia nebol menovaný v minulosti súdne trestaný. Odsúdený je otcom štyroch maloletých detí vo veku päť, štyri, dva a jeden rok, pričom štvorročný syn Matej trpí vážnym nevyliečiteľným onkologickým ochorením, tumorom na mozgovom kmeni. O malé deti sa stará ich matka, ktorá je sama čiastočnou dôchodkyňou. Odsúdený je jediným živiteľom rodiny.

   

  Ako ďalej informoval Lipták, Kiska zohľadnil najmä ťažkú ľudskú, sociálnu a finančnú situáciu, v ktorej sa ocitla rodina odsúdeného, a po dôslednom preskúmaní prípadu odpustil odsúdenému trest odňatia slobody vo výške 12 mesiacov pod podmienkou, že odsúdený počas nasledujúcich dvoch rokov odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin a zároveň v lehote do dvoch rokov odo dňa udelenia milosti nahradí poškodenej škodu vo výške 3 504 eur.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku