FAKT24
  KRÁĽ BABIŠ

  Andrej Babiš si podmanil Česko: Jeho strana s prehľadom vyhrala senátne voľby!

  09.10.2016 00:00 / politika google+ twitter facebook

  Strana ANO českého ministra financií a podnikateľa Andreja Babiša jasne vedie vo voľbách do krajských zastupiteľstiev, ktoré sa dnes skončili v Českej republike.

  Andrej Babiš lupa
  Babišova strana ANO získala najviac hlasov od voličov. | archív

  Po sčítaní viac než 80 percent okrskov víťazili jej kandidáti v deviatich z 13 krajov, v dvoch ďalších sú na prvom mieste sociálni demokrati z ČSSD, informovala Česká televízia (ČT). Výsledky volieb, ktoré prebiehali v piatok a dnes a ktoré rozhodnú o tom, ako sa zmenia mocenské pomery v jednotlivých krajoch ČR, zrejme ovplyvní nízka účasť. Podľa informácií spravodajskej stanice ČT24 sa môže pohybovať len mierne nad 30 percentami.

    

  ČSSD premiéra Bohuslava Sobotku boli dosiaľ dominantnou politickou silou v regiónoch a v terajších voľbách obhajovali najväčší počet mandátov po tom, ako v roku 2012 zvíťazili v celkovo deviatich krajoch. V posledných voľbách boli druhou najúspešnejšou stranou s dvoma krajskými víťazstvami komunisti. Podobný obraz sa črtá aj vo voľbách tretiny členov Senátu, ktorých prvé kolo sa konalo súbežne s krajskými voľbami. Do druhého kola postúpili po sčítaní 80 percent hlasov politici z ANO v 16 obvodoch, zhodne deväť zástupcov budú mať v druhom kole ČSSD i KDÚ-ČSL, v štyroch obvodoch hnutie Starostovia a nezávislí, v troch ODS a TOP 09 a v jednom Českí voliči rozhodujú každé dva roky o tretine z 81 kresiel v Senáte.

   

  Mandát členov hornej komory Parlamentu ČR je šesťročný. Doposiaľ mali najviac senátorov, 33, sociálni demokrati a Sobotka sa vyjadril, že za úspech by považoval, keby si ČSSD udržala najsilnejší klub v Senáte. ANO má zatiaľ štyroch senátorov. Druhé kolo senátnych volieb sa uskutoční 14. a 15. októbra.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku