FAKT24
  DANKO VS. MATOVIČ

  Obvinenia lietajú vzduchom jedna radosť: Kvôli výrokom o Židoch má prúser Matovič, ten vracia Dankovi úder!

  29.10.2016 01:46 / politika google+ twitter facebook

  Líder OĽaNO Igor Matovič sa dôrazne ohradzuje proti falošnej interpretácii jeho výrokov, podľa ktorej si robil vtipy zo Židov a ich utrpenia v koncentračných táboroch. Zároveň podáva trestné oznámenie na predsedu parlamentu Andreja Danka za spáchanie trestného činu krivého obvinenia s priťažujúcimi okolnosťami.

  Igor Matovič lupa
  Matovič vracia Dankovi úder, podáva na neho trestné oznámenie za krivé obvinenie. | Profimedia

  Líder OĽaNO Igor Matovič sa dôrazne ohradzuje proti falošnej interpretácii jeho výrokov, podľa ktorej si robil vtipy zo Židov a ich utrpenia v koncentračných táboroch. Zároveň podáva trestné oznámenie na predsedu parlamentu Andreja Danka za spáchanie trestného činu krivého obvinenia s priťažujúcimi okolnosťami.  povedal Matovič. Ako uviedol v reakcii na začatie disciplinárneho konania proti nemu, jeho výrok prednesený v NR SR bol klasickou slovnou metaforou, ktorá ani náznakom nehanobila Židov, ani nezľahčovala ich utrpenie, práve naopak. „Metaforou som chcel poukázať na totalitný prístup Andreja Danka voči opozičnej menšine v národnej rade,“ zdôraznil. Matovič v rozprave k novele rokovacieho poriadku v parlamente povedal: "Je to to isté, ako keby si v koncentračnom tábore povedali, že si zahrajú futbalový zápas Židia a dozorcovia. A zrazu tí dozorcovia povedia, že my sme dozorcovia, tak náš šéf koncentráku bude rozhodcom... Je to presne taká istá zvrátenosť. My ako opoziční poslanci alebo ako opozícia ťaháme v tomto mieste za kratší povraz. Tak ako Židia v koncentráku. Prepáčte mi to prirovnanie, ale asi inak to nepochopíte. Tak ako Židia v koncentráku mali možno jediné právo dýchať vzduch, tak my ako opozícia máme jediné právo v tomto parlamente hovoriť. O ničom inom nerozhodujeme. Toto jediné právo nám idete zobrať."

    

  Na piatkovom brífingu s novinármi v Harichovciach v okrese Spišská Nová Ves Matovič zdôraznil, že za výrokom si stojí. „Každý súdny človek, ktorý si ho prečíta, zistí, že je to normálna slovná metafora. Používanie metafor v jazyku je veľmi vhodné na to, aby ľudia pochopili, keď pochopiť nechcú,“ uviedol Matovič s tým, že nikoho nechcel uraziť, alebo zľahčovať utrpenie Židov. „Práve naopak som poukazoval na to ich utrpenie a áno, obrazne, metaforicky som to spájal s tým, že aj poslanci opozície v parlamente sú v menšine a keď k nám pristupuje (A. Danko – pozn. red.) ako fašista v koncentráku, tak som toto prirovnanie použil,“ dodal. Predsedu NR SR Danka označil Matovič za klamára s diktátorskými chúťkami. „Ja som presvedčený, že ak by sa narodil v dobe nacizmu, tak by bol šéfom koncentračného tábora a ja by som prvý stál pri stene a teatrálne by ma dal popraviť a zastreliť iba preto, aby ukázal, aký je mocný,“ povedal. Danka obvinil aj z toho, že problém vyrobil umelo, keď účelovo podsunul Židovskej náboženskej obci iba výsek z jeho výroku bez kontextu a jeho dôvetku. Zaujímavé podľa neho je, že problém sa objavil až tri dni po tom, čo tieto slová v NR SR zazneli. „Ak si Andrej Danko myslí, že ma nemôže žalovať kvôli tomu, že som to povedal v pléne, kedykoľvek ten citát odcitujem aj mimo národnej rady, pretože na tomto výroku nie je nič, čo by hanobilo národ, rasu, alebo kohokoľvek presvedčenie,“ dodal.

   

  Matovič dnes zdôraznil, že dlhodobo a opakovane verejne odsudzuje spochybňovanie holokaustu poslancami Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽS NS). Od predsedu parlamentu Andreja Danka to nezaregistroval ani raz. „To však nebránilo Andrejovi Dankovi ma verejne krivo obviniť zo spáchania trestného činu hanobenia národa,“ uviedol s tým, že Dankovi osem mesiacov neprekážalo, že sa na pôde NR SR poslancami ĽS NS spochybňoval holokaust, urážali sa Rómovia a moslimovia. Dnešná reakcia Danka je podľa Matoviča len snaha o jeho diskreditáciu za každú cenu. „Aj komunistickí normalizátori si rovnako ako Andrej Danko mysleli, že keď majú funkciu, stávajú sa majiteľmi pravdy. Neváhali, rovnako ako Danko, krivo obviniť svojich názorových oponentov, prenasledovať ich a ničiť životy ich rodín,“ zdôraznil Matovič. Predseda OĽaNO pripomenul, že Andrej Danko dlhodobo robil pobočníka človeku, ktorý opakovane urážal Maďarov, Rómov či Židov. „Nikdy sa voči tomu neohradil, len využíval výhody, ktoré mu spojenectvo s Jánom Slotom prinášalo. Najmä mnohomiliónový majetkový prospech z privatizácie a pochybných štátnych zákaziek,“ konštatoval. Podľa neho je veľkým nešťastím, že Slovensko má za druhého najvyššieho ústavného činiteľa zakomplexovaného klamára s diktátorskými sklonmi. „Klamára, schopného prekrútiť akýkoľvek výrok, len aby mal z toho osobný prospech,“ dodal Matovič. Predseda parlamentu Andrej Danko podáva podnet na poslancov NR SR za ich nemiestne výroky, ktorými sa vysmievajú zo židovského národa. Ako povedal Danko dnes na tlačovej besede, vyvinie kroky, aby nedochádzalo k hanobeniu rasy a národa v NR SR. 

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku