FAKT24


sviatok má , zajtra

  NAJMOCNEŠÍ MUŽ

  VOLEBNÝ ŠOK: Donald Trump je novým americkým prezidentom!

  09.11.2016 07:37 / politika google+ twitter facebook

  Svet sa zmení! A to výrazne! Novým mužom číslo 1 v najmocnejšej krajine sveta sa totiž stal miliardár Donald Trump!

  Donald Trump lupa
  Novým americkým prezidentom sa stane pravdepodobne Donald Trump | NBC

  Toto zrejme čakal len málokto! Aj keď mnohé prieskumy nasvedčovali, že včerajšie voľby nového amerického prezidenta budú tesné, v kútiku duše bol každý presvedčený, že novou hlavou Spojených štátov amerických sa stane žena, Hillary Clintonová. 

    

   

  Teraz je však všetko ináč! Amerika sa prvej prezidentky aspoň nateraz nedočká.  Podľa aktuálnych informácií a zrátaných hlasoch Donald Trump dosiahol potrebný počet hlasov, navyše zvíťazil v kľúčových štátoch. Vyhral na Floride, v Ohiu aj Severnej Karolíne. Ďalších 38 potrebných hlasov voliteľov získal v Texase. Clintonovú nezachránilo ani víťazstvo v Kalifornii a na celom západnom pobreží USA.

   

   

  Na víťazstvo portreboval každý z kandidátov minimálne 270 z 538 hlasov voliteľov. Republikánsky kandidát Trump ich získal 274, čím sa stal novým americkým prezidentom. Nemusí sa tak ani spoliehať na rozhodnutie Kongresu. 

   

  Na Trumpovo víťazstvo už stihli reagovať aj svetoví lídri. "Británia a Spojené štáty majú trvalý a výnimočný vzťah založený na hodnotách slobody, demokracie a podnikania. Teším sa na spoluprácu so zvoleným prezidentom Trumpom, na budovanie týchto vzťahov v záujme zabezpečenia bezpečnosti a prosperity našich krajín v najbližších rokoch," uviedla britská premiérka Theresa Mayová.  "Silné NATO je dobré pre USA aj Európu," vyhlásil zase generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.  Novému prezidentovi USA zagratuloval aj slovenský prezident Andrej Kiska. "Spojené štáty sú dôležitý partner a spojenec Slovenska aj Európskej únie a považujem za dôležité, že to tak zostane aj v budúcnosti," povedal. 

  Svojou gratuláciou prispel aj Vladimir Putin, ktorého médiá častokrát označovali ako Trumpovho spojenca. "Dúfam v spoluprácu a zlepšenie rusko-amerických vzťahov, ktoré sú momentálne napäté, a v spoločný postup pri dôležitých medzinárodných otázkach a reakciách na súčasné svetové bezpečnostné hrozby," píše v telegrame, ktorý Putin poslal Trumpovi.

  Médiá, odborníci a verejnosť sú však stále v šoku. V šoku z obavy, že absolútne netušia, čo sa bude vo svete diať. Jedno je však isté. Svet sa zmení. Ako, to ukáže len čas.

   

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku