FAKT24


sviatok má , zajtra

  VEĽKÁ VÝZVA

  LAJČÁK: Trump nie je prezidentom kontinuity!

  09.11.2016 14:18 / politika google+ twitter facebook

  Podľa ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka je na mieste otázka, kde nájde prezident Trump svoje miesto medzi tým, čo hovoril v kampani a aká je americká politická realita, systém protiváh.

  Miroslav Lajčák lupa
  Šéf diplomacie Miroslav Lajčák si myslí, že Donald Trump je prezident diskontinuity. | Archív Fakt24.sk

  „Otázka, ktorá nás teraz zaujíma, je, aká bude vzdialenosť medzi Donaldom Trumpom - kandidátom a Donaldom Trumpom - prezidentom, pretože tá vzdialenosť je vždy. Jedna vec sú nejaké predstavy a sľuby a druhá vec sú praktické mantinely, ktorými je každý štátnik, vrátane amerického prezidenta, viazaný. Preto by som sa teraz nechcel púšťať do nejakých špekulácií, ale myslím si, že netreba nejakým spôsobom dramatizovať alebo nafukovať to, čo odznelo v kampani,“ povedal šéf slovenskej diplomacie.

    


  Lajčák priznal, že je nespochybniteľné, že narastá v spoločnosti pocit frustrácie občanov a nespokojnosť voličov s tým, čo my považujeme za štandardné politické strany, za štandardných politikov. To je vec, ktorú podľa Lajčáka nemožno ignorovať a voľby v Spojených štátoch to len potvrdili. „Môj názor je, že ľudia cítia odcudzenie od politikov a prevláda pocit, že politici neriešia ich problémy, riešia veci, ktorým oni nerozumejú a narastá tu priepasť medzi chudobnými a bohatými,“ povedal Lajčák s tým, že hnev a frustrácia čoraz častejšie rozhodujú vo voľbách. Dodal ale, že by bol opatrený s používaním slova „populista“. Ide podľa neho o fenomén, ktorý vidíme všade v Európe.

   


  Podľa šéfa slovenskej diplomacie sa Trump aj na politické veci pozerá ako podnikateľ. „Keď budeme hovoriť o vzťahu so spojencami v NATO, tak asi jeho filozofia je, čo sú oni pripravení urobiť pre tento vzťah. Bolo by asi naivné si myslieť, že sa môžeme viezť na chrbte USA. Tento prezident bude chcieť vidieť biznisový prístup,“ myslí si Lajčák. Pokiaľ ide o vzťah s Ruskom, treba podľa ministra rozlišovať, čo Trump povedal a ako to okomentovali svetové médiá. Predpokladá, že Trump sa aj na vzťah s Moskvou bude pozerať viac pragmaticky ako ideologicky. „Ale nevidím dôvod, aby sme z toho dnes vyvodzovali ďalekosiahle alebo tragické závery,“ uzavrel Lajčák.

   


  Republikán Donald Trump sa stal víťazom prezidentských volieb po tom, ako podľa priebežne zverejňovaných výsledkov z jednotlivých štátov presiahol potrebnú hranicu 270 voliteľov a porazil svoju demokratickú protikandidátku Hillary Clintonovú. Volitelia jeho víťazstvo potvrdia 19. decembra, potom sa Trump stane 45. prezidentom USA. Trump dnes počas svojho prvého vystúpenia pred svojimi priaznivcami vyhlásil, že "je načase zomknúť sa", a prisľúbil, že bude prezidentom "pre všetkých Američanov". Zároveň potvrdil, že hovoril s Hillary Clintonovou, ktorá mu zablahoželala k víťazstvu, informovala agentúra AP. Trumpov spolukandidát Mike Pence, guvernér Indiany, ktorý obsadí post viceprezidenta, označil ich spoločné víťazstvo za "historickú noc". "Američania prehovorili a Američania si zvolili svojho nového šampióna," povedal na oslavnom mítingu v New Yorku.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku