FAKT24


sviatok má , zajtra

  KAUZA NAHRÁVKE

  Nahrávka Fica je späť: Takto som zohnal milióny pre Smer! Flašík ma ale za gule držať nebude...!

  01.12.2016 16:49 / politika google+ twitter facebook

  Kontroverzná nahrávka Roberta Fica, v ktorej hovorí o miliónoch pre Smer je späť! O celom priebehu kauzy sa píše v novej knihe "Vlastnou hlavou".

  Fico lupa
  Kauza s nahrávkou Roberta Fica je späť! | Facebook Robert Fico

  Zvukový záznam, na ktorom hlas podobný Ficovi hovorí, ako zohnal peniaze pre stranu "vlastnou hlavou", má údajne viac ako tri hodiny. Píše to portál Aktuality.sk, ktorý informuje o tom, že novinár Marek Vagovič, ktorý vedie investigatívny tím Aktuality.sk, napísal knihu s názvom Vlastnou hlavou.

    

   

  V nej presne opisuje obchodné väzby medzi bohatými mecenášmi a politikmi Smeru.  Poukazuje v nej najmä na kontroverznú nahrávku, ktorú obdržal dva dni pred voľbami v roku 2010. "Keď som prišiel ráno do redakcie SME, kde som vtedy pracoval, našiel som si v mailovej schránke nahrávku, na ktorej Fico hovorí, ako zohnal peniaze pre stranu „vlastnou hlavou“. Nebol som prekvapený, pretože prvý raz som ju počul asi tri týždne predtým. Jej autorom bol spoľahlivý zdroj z prostredia Smeru," prezradil Vagovič. 

   

   

  Ten ďalej uvádza, že mal sľúbené, že celú nahrávku obdrží najneskôr týždeň pred voľbami. Nestalo sa tak. "Nakoniec mi prišla dva dni pred voľbami, od jedného kolegu zo spomínaného týždenníka Plus7dní. K nahrávke sa dostal aj vtedajší poslanec za KDH Daniel Lipšic, o čom som nevedel. Šéfredaktor SME Matúš Kostolný zvolal operatívnu poradu, kde sme riešili, či ju zverejniť. Nakoniec sme sa zhodli, že je to vo verejnom záujme, hoci bolo len 48 hodín pred voľbami," dodal. 

   

   

  Jej obsah bol totiž veľmi závažný a zaujímavý. "Budem teda hovoriť aj s inými ľuďmi bez toho, aby bolo treba za každú cenu hovoriť aj s nimi. Ja len môžem povedať, že som zabezpečil, a toto môžem povedať, dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou. Oficiálne prídu a budú normálne vykryté v strane. To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať. Aj preto som urobil niektoré rozhodnutia vo vzťahu k týmto financiám. Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať. Napriek tomu si myslím, že musí vzniknúť nejaká paralelná finančná štruktúra, ktorá musí byť k dispozícii pre účely aj volebnej kampane a ďalších vecí," znie v inkriminovanej nahrávke hlasom podobným Robertovi Ficovi. 

   

   

  Po zverejnení nahrávky premiér atakoval novinárov a oháňal sa trestnými oznámeniami, ktoré napokon aj podal. "Podal trestné oznámenie na šéfredaktora denníka SME Matúša Kostolného. Matúš bol vypovedať na Generálnej prokuratúre, vypočúval ho priamo jej vtedajší šéf Dobroslav Trnka. Od novinára žiadal, aby mu nahrávku odovzdal na CD nosiči. A v lepšej kvalite, pretože môže byť problém s overovaním jej autentickosti. Keď mu Matúš vysvetlil, že nič iné nemáme a že si ju má stiahnuť z webu denníka SME, zostal zaskočený. Neviem, ako dôsledne skúmal Trnka trestné oznámenie Roberta Fica. Pre nahrávku sme však napokon žiadne problémy nemali. Bolo to jedno z mála rozhodnutí, keď Trnka nevyšiel v ústrety politikom alebo spriazneným podnikateľom," uzavrel Vagovič. 

   

   

   

  "

   

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku