FAKT24


sviatok má , zajtra

  VÁŽNE OBVINENIA

  Tvrdé slová poslanca Krajniaka: Podraz s amnestiami! Vláda ich chce zamiesť pod koberec!

  03.12.2016 14:00 / politika google+ twitter facebook

  Vládou navrhovaná Deklarácia NR SR o amnestiách z roku 1998 je podľa podpredsedu hnutia Sme rodina pokrytecká. „Buď niečo s nezákonnými amnestiami chceme robiť, alebo ich chceme zamiesť pod koberec. Toto je zametenie, ktoré nič nerieši,“ vyhlásil Krajniak.

  Krajniak lupa
  Milan Krajniak má vážne pochybnosti, že vláda chce Mečiarove amnestie zamiesť pod koberec. | Facebook

  Návrhom Deklarácie NR SR o amnestiách z roku 1998, ktorý v stredu schválila vláda, sa bude parlament zaoberať v utorok o 9:00. Na návrh poslanca opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ondreja Dostála parlament spojí rozpravu k tomuto návrhu s opozičným návrhom ústavného zákona, ktorým by sa amnestie Vladimíra Mečiara zrušili. Podľa návrhu Deklarácie Národnej rady Slovenskej republiky o amnestiách z roku 1998, ktorú v stredu na rokovanie vlády predložil premiér Robert Fico, slovenskú spoločnosť dlhodobo znepokojuje neobjasnenie a nepotrestanie zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny 31. augusta 1995.

    

   

  Spravodlivosti zabránili amnestie predsedu vlády Vladimíra Mečiara, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta. Na návrh vlády by mal parlament prijať text, v ktorom sa uvádza, že parlament odsudzuje zavlečenie občana Slovenskej republiky do cudziny dňa 31. augusta 1995, ktorý bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno Slovenskej republiky. Tiež odsudzuje amnestie vtedajšieho predsedu vlády, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta, ktoré zabránili poznaniu a potrestaniu páchateľov týchto činov, uvádza sa v návrhu.

   


  Otázka Mečiarových amnestií a ich zrušenie je téma, ktorú politici opakovane otvárajú. Téma opäť začala rezonovať po smrti prezidenta Michala Kováča. V parlamente návrhy na ich zrušenie nikdy nenašli dostatočnú podporu.

   

   

  Aktuálne je v parlamente ústavný návrh zákona z dielne opozičných poslancov, ktorý predkladá Ján Budaj. Prezident Andrej Kiska preto minulý týždeň listom požiadal poslancov o vecnú a ústretovú diskusiu o možnosti zrušiť rozhodnutia o takzvaných Mečiarových amnestiách. Smer-SD opakovane deklaroval postoj, že Mečiarove amnestie boli nemorálne, ale zastupujúci prezident mal právo udeliť ich. Robert Fico v minulosti prezentoval názor, že sú síce nemorálne, ale nezrušiteľné, čo potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku