FAKT24


sviatok má , zajtra

  POTREBNÉ DOKUMENTY

  KAUZA LAJČÁK: Ministerstvo doručilo požadované dokumenty. Teraz dúfajú v zbavenie obvinení! Čo na to Zahraničný výbor?

  17.12.2016 00:00 / politika google+ twitter facebook

  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí doručilo Zahraničnému výboru NR SR dokumenty a odpovede k otázkam jeho členov, ktoré vyplynuli z poslaneckého prieskumu na pôde ministerstva 1. decembra.

  Miroslav Lajčák lupa
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí doručilo Zahraničnému výboru NR SR dokumenty | Profimedia

  Ako sa uvádza na stránke ministerstva, poslancom doručili písomnú dokumentáciu k určeniu predpokladanej ceny zákazy, tzv. referátnik, interný dokument, ktorý hovorí o výbere agentúry Evka a zdôvodnení výnimky. Referátnik by mal obsahovať zdôvodnenie výnimky, opis procesu výberu dodávateľa, ponuky všetkých troch uchádzačov zaslané počas prieskumu trhu, zdôvodnenie výberu agentúry Evka, cenové ponuky všetkých uchádzačov a schvaľovací proces výberu. Rezort na stránke takisto tvrdí, že zákonodarcom poslali všetky faktúry prijaté ministerstvom v súvislosti s podujatím k predstaveniu loga. Má ísť o štyri faktúry so súvisiacou dokumentáciou. „Faktúry sú súčasne zverejnené na webovom sídle MZV v súlade s ustanovením zákona o slobodnom prístupe k informáciám,“ dodalo ministerstvo.

    

   

  Poslanci tiež začiatkom decembra žiadali hovoriť so zamestnancami rezortu. Podľa Miroslava Beblavého išlo o šesť či sedem zamestnancov vrátane šéfky bývalej zamestnankyne rezortu Zuzany Hlávkovej, ktorá na kauzu upozornila, Slavomíry Mašurovej. Na webe sa píše, že MZV poskytlo právne stanovisko vychádzajúce z ústavy a zákona, ktoré neposkytuje právny základ na rozhovor medzi poslancami zahraničného výboru a zamestnancami. „MZV navyše ako zamestnávateľ oslovilo štátnych zamestnancov, s ktorými Zahraničný výbor NR SR prejavil záujem hovoriť, avšak títo s rozhovorom s poslancami nesúhlasili,“ uvádza sa ďalej na stránke s tým, že zákon neposkytuje právny dôvod na uloženie pokynu zúčastniť sa na takom rozhovore, a to ani pre samotného štátneho zamestnanca, ani pre vedúceho štátneho zamestnanca, ktorý by mu takýto pokyn mal uložiť.

   


  Ministerstvo ale informuje, že výboru poskytli mená vedúcich zamestnancov, ktorí podpísali zmluvy, tie boli predložené na poslaneckom prieskume. Takisto poskytli poslancom organizačný poriadok rezortu, z ktorého vyplýva rozsah pôsobnosti dotknutých vedúcich zamestnancov. Okrem toho MZV poskytlo tiež doklad ako a kedy agentúra Evka ponúkla spoluprácu s rezortom, stanovisko k predloženiu ponúk na spoluprácu od ďalších dvoch agentúr a nad rámec písomných požiadaviek výboru poskytlo rozpis položiek tvoriacich cenu za komplexnú realizáciu podujatia, vypracovanú pre tento účel Agentúrou Evka.
  Podľa ministerstva 200-stranový materiál poskytuje požadované podklady, odpovede, ako aj právne stanoviská. „MZV verí, že po preštudovaní predložených materiálov bude možné konštatovať, že všetky pochybnosti o postupe MZV pri organizácii troch dotknutých kultúrnych podujatí boli vysvetlené. Rovnako veríme, že správnosť postupov potvrdia aj najvyššie kontrolné orgány štátu - Úrad pre verejné obstarávanie, Protimonopolný úrad SR a Najvyšší kontrolný úrad SR, na ktoré sa MZV iniciatívne obrátilo, aby preverili zmienené podujatia,“ dodáva sa na stránke.

   


  Poslanecký prieskum členov Zahraničného výboru NR SR na pôde ministerstva zahraničných vecí v súvislosti s obvineniami bývalej zamestnankyne rezortu Zuzany Hlávkovej, ktorý sa konal 1. decembra, vtedy neukončili. Dôvodom bolo, že poslanci si vyžiadali ďalšie zmluvy a prístup k zamestnancom ministerstva. Ministerstvo vtedy poslancom výboru prisľúbilo poskytnúť k nahliadnutiu zmluvy, ktoré nemôžu zverejniť, keďže boli uzatvorené na základe autorského zákona. Rovnako tak im sľúbili poskytnúť faktúry súvisiace s podujatím k predstaveniu loga slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie (SK PRES).

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku