FAKT24


sviatok má , zajtra

  BEZ OMBUDSMANA

  Slovensko možno ostane bez verejného ochrancu práv!

  25.12.2016 19:00 / politika google+ twitter facebook

  Ak do 28. marca 2017 nezvolí Národná rada (NR) SR nového ochrancu práv, Slovensko ostane bez neho. Zákon o verejnom ochrancovi práv totiž nerieši jeho zastúpenie v prípade, keď mu vyprší funkčné obdobie

  Ombudsmanka lupa
  Slovensko možno ostane bez verejného ochrancu práv! | vop.gov.sk

  Ak do 28. marca 2017 nezvolí Národná rada (NR) SR nového ochrancu práv, Slovensko ostane bez neho. Povedala to súčasná verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová s tým, že zákon o verejnom ochrancovi práv nerieši jeho zastúpenie v prípade, keď mu vyprší funkčné obdobie. "Myslím si, že práve preto bolo nutné zvoliť môjho nástupcu skôr. Možno, že táto koalícia si je istá, že to, na čom sa dohodne, prejde v jednom hlasovaní,“ povedala ombudsmanka. Sama pritom zdôraznila, že o funkciu verejného ochrancu práv sa už uchádzať nebude.

    


  Každý verejný ochranca práv má podľa Dubovcovej svoje prostriedky na to, aby presadzoval ochranu základných práv a slobôd. Uviedla, že na prvý pohľad sa môže zdať, že výsledky jej práce vláda odignorovala, prípadne, že samotní vládni predstavitelia sa snažia, aby to tak vyzeralo, ale v skutočnosti vždy po dvoch až troch rokoch intenzívneho upozorňovania z jej strany prijali opatrenia v zásadných veciach, ktoré navrhovala. "Aj keď už sa to pred verejnosťou nespojí práve s návrhom verejného ochrancu práv,“ povedala ombudsmanka. Ide napríklad o zrovnoprávnenie vdovských a vdoveckých dôchodkov, navýšenie počtu asistentov učiteľov v školách o 800 asistentov, či zlepšenie podmienok pre deti v reedukačných zariadeniach a ďalšie.

   

   

  Pracovnou náplňou ombudsmana je vykonávať kontrolu v oblasti všetkých základných ľudských práv, ktoré sú zakotvené v Ústave SR a ratifikovaných dohovoroch. Demokratické štáty si ho zriaďujú pre to, aby kontroloval výkonnú moc štátu, či dodržiava základné práva. "Ako k tomu pristúpi nový ombudsman, tak bude Kancelária verejného ochrancu práv vyzerať,“ uviedla Dubovcová.
  Pre dotknuté orgány môžu byť podľa Dubovcovej zistenia ombudsmana nepríjemné, v skutočnosti zlepšujú ich činnosť vo vzťahu k ľuďom ako ich klientom. "My sme zatiaľ v tom bode, že orgány kritiku neradi počujú,“ povedala ombudsmanka. V tom vidí základný rozdiel medzi vplyvom verejného ochrancu práv na Slovensku a v iných krajinách Európskej únie. Zatiaľ čo v iných krajinách sa snažia čo najskôr nedostatky odstrániť, na Slovensku podľa nej namiesto toho útočia na ombudsmana. Zdôraznila, že sa to netýka len činnosti verejného ochrancu práv. "Verím, že keď toto obdobie prejdeme, tak sa bude demokracia zlepšovať,“ uviedla Dubovcová.

   

   

  Vo funkcii verejnej ochrankyne práv je Jana Dubovcová od 28. marca 2012. Poslanci NR SR ju do funkcie zvolili 13. decembra 2011. Päťročné funkčné obdobie jej končí 28. marca budúceho roka.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku