FAKT24


sviatok má , zajtra

  NESCHOPNÝ MINISTER

  MATOVIČ NALOŽIL PLAVČANOVI: Je to neschopný diletant! Spravil najväčšiu hanbu Slovensku, Fico by ho mal na hodinu vyraziť!

  11.01.2017 12:45 / politika google+ twitter facebook

  Igor Matovič sa počas tlačovej konferencie poriadne rozohnil, žiada hlavu ministra Plavčana!

  Igor Matovič lupa
  Igor Matovič vyzýva Roberta Fica, aby odvolal ministra Plavčana. | Facebook Igor Matovič

  Líder OĽaNO Igor Matovič zvolal na dnešné dopoludnie mimoriadnu tlačovú konferenciu. V nej informoval prítomných novinárov o pochybení ministra školstva Petra Plavčana. Ten totiž podľa Matoviča zabudol zaplatiť slovenským vedcom prístupy do vedeckých databáz, bez ktorých nemôžu pracovať. "Nominant Andreja Danka podrezal krk slovenskej vede. Je to diletant. Robert Fico včera na spoločnej tlačovke so svojimi ministrami hovoril, že SMER a on sám chce byť hrádza proti diletantom. Dnes má Robert Fico šancu, aby korunovaného diletanta zo svojej vlády vyhodil a dal mu hodinovú výpoveď," povedal na tlačovke Igor Matovič. 

     

   

  Ten si nebral servítku pred ústa ani pri ďalších svojich vyjadreniach. "Tvrdia, že nestihli pripraviť eurofondy, z ktorých sa prístup do databáz platí. V skutočnosti minister od svojho nástupu bol informovaný, už skoro rok o tomto probléme vie a miesto toho aby s tým niečo robil, to nechal tak a nechal tisícky slovenských vedcov aby pracovali bez nástrojov, ktoré k svojej práci potrebujú. Keď ale hľadáme skutočné problémy, prečo sa to stalo, tak možno je to preto, že ani Robertovi Ficovi, ani Andrejovi Dankovi nevyhovuje inteligentný volič. Nechcú, aby ľudia boli vzdelaní a aby niekto hneď z prvej prekukol ich hlúposti, ktoré tu dennodenne na nás produkujú. SNS nevedela nájsť nikoho, tak z klobúka vytiahla pána Plavčana a ten je jednoducho neschopný. Pretože trištvrte roka vedieť o probléme a neriešiť ho, tak to nie je ničím iným ako prejavom neschopnosti a diletantizmu. A možno ďalší dôvod je ten, že na tomto biznise sa nedá nič ukranúť, takže to nezaujíma ani SMER ani SNS," dodal rázne Matovič. 

   

   

  K celej situácii sa vyjadril aj samotný minister Plavčan. „V najbližších dňoch ten problém bude vyriešený, zaplatíme to z prostriedkov štátneho rozpočtu z ministerstva školstva,“ povedal. Problémom podľa Plavčana je aj to, že 50 percent týchto databáz je využívaných z Bratislavského kraja, ktorý má pri čerpaní eurofondov špecifické postavenie. V minulosti boli prístupy do databáz platené práve z eurofondov. „Takisto aj sú pomerne zložité rokovania s prevádzkovateľmi a napríklad s niektorými z týchto prevádzkovateľov majú problémy aj iné štáty, ako napríklad taký bohatý štát ako Fínsko,“ tvrdí Plavčan. Minister zároveň odmietol, že rezort situáciu podcenil, že by na to niekto zabudol, alebo že by to bola hanba.

   

   


  „Nedalo sa očakávať vypnutie, tento problém riešime intenzívne v týchto dňoch, ale riešil sa aj v priebehu druhého polroka 2016. Ide o to, že sú pomerne zložité rokovania s prevádzkovateľmi. Ten projekt, ktorý bude spustený tento rok z eurofondov, tak 50 percent čerpania databáz sa týka Bratislavského kraja,“ zopakoval Plavčan.

   

   

  Minister chce zároveň urobiť dôkladnú analýzu, ktorá povie, ktoré databázy sú potrebné pre všetkých, ktoré len pre niektoré školy, odbory. Treba podľa neho takisto rokovať so Slovenskou rektorskou konferenciou o tom, kto a ako sa bude spolupodieľať na financovaní týchto databáz. „V budúcnosti bude potrebné vymyslieť spôsob financovania zo štátneho rozpočtu a spolufinancovania tých, ktorí ho využívajú,“ dodal. Ako ďalej vysvetlil, napríklad v Českej republike sa vysoké školy podieľajú na spolufinancovaní v rozsahu od 20 do 80 percent.

   

   

   

  Napriek týmto slovám ministra má Igor Matovič svoj záver. "Andrej Danko dosadil Plavčana, ktorý urobil najväčšiu hanbu slovenskej vede za celú existenciu Slovenskej republiky," uzavrel. 

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku