FAKT24


sviatok má , zajtra

  VYŠETROVATEĽOVA SPOVEĎ

  KAUZA GORILA: Marenie vyšetrovania, Kaliňákov strach z trestného stíhania a zákaz vypočuť Fica! Bývalý vyšetrovateľ prezradil pikantnosti!

  12.01.2017 00:00 / politika google+ twitter facebook

  Marek Gajdoš, bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila: "Urobili zo mňa nepriateľa štátu."

  Marek Gajdoš lupa
  Marek Gajdoš, bývalý šéf tímu Gorila sa rozrozprával. | webnoviny.sk/SITA/AP

  Policajt Marek Gajdoš začal pred piatimi rokmi vyšetrovať jeden z najväčších prípadov, aký kedy hýbal Slovenskom - kauzu Gorila. Ako sám naznačil vo veľkom rozhovore pre portál Aktuality.sk, prípad zjavne nebude dotiahnutý do úspešného konca. Alebo konca, po akom túži verejnosť. Z jeho slov vyplýva, že vyšetrovanie celej kauzy od samotného začiatku brzdí špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorému je výrazne nápomocný aj policajný prezident Tibor Gašpar. 

     

   

  Pred voľbami v roku 2012 sa stal šéfom tímu Gorila, ktorý mal danú kauzu vyšetriť. Pre laickú verejnosť bol spis veľkým prekvapením, pre zainteresovaných však až tak nie. "Aj my sme všeličo tušili, ale obsah spisu bol bombou aj pre nás vyšetrovateľov. Bolo to dostatočne konkrétne, čierne na bielom. Už to neboli len nejaké politické šumy. Navyše to pôsobilo veľmi vierohodne, takže sme začali dôsledne preverovať všetky informácie v spise," rozrozprával sa Gajdoš. Prišli však voľby, kedy sa k moci dostal opäť Smer-SD. Policajným prezidentom sa stal Tibor Gašpar a Daniela Lipšica vystriedal na poste ministra vnútra Robert Kaliňák. "Policajný prezident Gašpar sa na svojom prvom stretnutí s tímom Gorila vyjadril, že keď som ako vyšetrovateľ začal nejaké trestné stíhanie, tak ho budem aj zastavovať. Zrejme chcel povedať, že vo veci nejako rozhodnem, no spôsobilo to dosť veľký rozruch. Formálne bola prezentovaná veľká ochota spolupracovať, stretli sme sa aj s ministrom Kaliňákom. V rokoch 2012 až 2014 boli Kaliňák aj Gašpar skôr pasívni, zrejme z politických dôvodov. Policajný prezident sa len občas spýtal, či je všetko v poriadku, či niečo nepotrebujeme a podobne. Ale pamätám sa, ako ma Gašpar v lete 2012 stiahol z dovolenky, v jeho kancelárii už sedel prokurátor Kováčik. Bavili sme sa aj o spôsobe zabezpečenia dôkazov v jednom prípade korupcie. Ja som presadzoval komplexnejší prístup, vrátane preverenia majetkových pomerov podozrivých. Kováčik však tvrdil, že je to zbytočné, takto sa vraj korupcia nevyšetruje. Povedal, že idem nad rámec skutku, s čím som nesúhlasil. S Kováčikom som mal spory o obsahu dokazovania od začiatku do konca," dodal. 

   

   

  Ako priznal, toto podozrenie z korupcie sa týkalo niekoho z trojice Jaroslav Haščák, Jirko Malchárek alebo Anna Bubeníková. Kováčik chcel preveriť niekoľko rokov staré podozrenie z korupcie, ako, to už nepovedal. "Takisto mu prekážalo, že vyšetrovatelia robia výsluchy príliš zoširoka. To znamená, že ich zaujíma aj priebeh privatizácie a podobne. Keď som sa ho spýtal, či máme viesť výsluchy spôsobom, či niekto odovzdal, alebo zobral úplatok, povedal, že áno," hovorí Gajdoš. 

   

   

  Kováčik robil údajne problémy aj v prípade právnych pomocí na Cyprus, ktoré poslal až po vyše roku. Tie sa týkali sa schránkových firiem, cez ktoré podľa spisu Gorila mohla Penta preprať úplatky pre Jirka Malchárka.Vysvetlil to vôbec Kováčik Gajdošovi? "Z princípu sa nemôžem vyjadrovať k tomu, čoho sa týkali tie právne pomoci. No keď som sa ho na to spýtal, jediné, čo povedal, bola veta: „A neposlal som to nakoniec?“ Je nepochybné, že Kováčik v tomto prípade brzdil priebeh dokazovania kauzy Gorila. Nepoznám jeho motiváciu. Zrejme by povedal, že má na vec iný právny názor. Keď som to však konzultoval so skutočnými odborníkmi, chytali sa za hlavu," pokračoval. 

   

   

  Marek Gajdoš sa posťažoval, že Dušan Kováčik mu znepríjemňoval prácu pravidelne. "Kováčik mi tiež vyčítal, že mu nebolo do 48 hodín doručené uznesenie o začatí trestného stíhania. V praxi sa pritom táto lehota bežne nedodržiava, no nikto z toho nerobí žiadnu vedu. Dokonca som bol v tejto veci – na Kováčikov podnet – neoprávnene disciplinárne stíhaný, pretože som nebol povinný doručiť mu toto uznesenie. Prekážalo mu aj to, že sme ho o niektorých úkonoch vopred neinformovali, hoci sme to nemuseli urobiť."

   

   

  Nasvedčovalo to tak tomu, že Kováčik kryl druhú stranu... "Nemám na to dôkaz. Ale v médiách sa vyjadril, že nie je jeho záujmom preukázať autenticitu spisu Gorila. Mal skrátka úplne iný pohľad na to, čo malo byť predmetom dokazovania. Mimochodom, o tom, že chcem začať v jednom prípade (predaja nahrávok z Gorily) trestné stíhanie, sa dozvedel aj Kaliňák. Začiatkom roka 2015 si ma však zavolal do kancelárie Gašpar. Bol tam aj Kaliňák, ktorý sa ma spýtal, či je v tejto veci naozaj nevyhnutné začať trestné stíhanie. Tvrdil, že takéto vyšetrovanie môže znížiť kredit SIS v očiach zahraničných partnerov. Zostalo to otvorené. S tým, že sa k tomu trestnému stíhaniu, respektíve k práci tímu ešte stretneme," dopĺňa Gajdoš. 

   

   

  Napokon sa však nestretli. "Nie. Ale pamätám sa, že na konci tej schôdzky mi Kaliňák povedal, že mám navrhnúť členom tímu – a cez nadriadeného aj sebe – osobné príplatky. Tie sa na rozdiel od odmien započítavajú do základu pre výpočet výsluhového dôchodku. Hovoril, že je možné ísť nad stanovený strop, respektíve, že príslušné predpisy mu umožňujú urobiť výnimku a dať nám viac...To stíhanie sa začalo, nič sme nedostali. Neviem však potvrdiť, že to spolu súviselo," dodal s úsmevom.

   

   

  Gajdošovi napokon Kováčik začiatkom roka 2015 zobral spis a ich komunikácia sa dostala na bod mrazu. Prebehlo vyšetrovanie exsiskára Holúbeka, ktorý mal na starosti odpočúvanie inkriminovaného bytu na Vazovovej, to však pripomínalo totálnu frašku. Vypočúval ho totiž vyšetrovateľ, ktorý sa prípadom dovtedy nezaoberal. "Ten výsluch nebol až taký súrny, pokojne to mohlo podľa mňa počkať. Spomínaná previerka mala byť skončená v priebehu pár mesiacov. Na priebeh vyšetrovania má vplyv vyšetrovateľ a dozorujúci prokurátor. Vyšetrovateľ, ktorý mal pôvodne vypočuť Holúbeka, o tom úkone nevedel. Išlo to úplne mimo tímu Gorila. Takýto postup síce nie je protiprávny, ale niekto to môže vnímať ako podraz. Problém však nie je v tom, kto vypočúval Holúbeka, ale ako to prebehlo. Ak otázky neformuloval vyšetrovateľ, potom zostáva len jedna možnosť," hovorí zamyslene. 

   

   

  Vypočutý však dodnes nebol ani premiér Fico. "Oznámil som nadriadeným, že mám pripravené predvolanie na výsluch svedka a chcem ho doručiť Robertovi Ficovi. Keď sa o tom dozvedel Kováčik, vydal záväzný pokyn, ktorým zablokoval všetky plánované výsluchy. Bolo to v novembri 2015." Odvtedy je vyšetrovanie na mŕtvom bode. Kováčikov pokyn sa tak zdal v tomto prípade ako politický tlak. "Nemám na to dôkaz, ale jeho postup sa javí ako účelový," zhodnotil to Gajdoš.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku