FAKT24
  ODVOLÁVANIE PREMIÉRA

  TRÁPNE DIVADLO: Fraška a šaškáreň! Poslanci sa búria, za všetko vinia lídra OĽaNO! "Druhýkrát to zmaril Matovič!"

  14.02.2017 13:59 / politika google+ twitter facebook

  Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) prerušil 13. schôdzu parlamentu hneď na jej začiatku. Dôvodom bolo, že predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič neposlúchol Dankovu výzvu nepoužívať obrázky.

  Igor Matovič lupa
  Odvolávanie premiéra sa posúva, všetko kvôli Igorovi Matovičovi. | Profimedia

  Líder OĽaNO pokračoval vo svojej reči, pričom argumentoval, že obrázky sú súčasťou predkladaného materiálu, a tým neporušuje rokovací poriadok. Predseda parlamentu ho následne vykázal zo sály a zvolal poslanecké grémium.

    

   


  Poslanci mali na mimoriadnej schôdzi odvolávať premiéra SR Roberta Fica pre chaos v cenách energií. Súčasťou opozičného návrhu na odvolanie premiéra je aj spomínaných 19 obrázkov. Návrh je zverejnený na stránke NR SR. Opoziční poslanci podali návrh na odvolanie predsedu vlády v piatok 10. februára. Dôvodom má byť kauza s cenami energií. Pod návrh sa podpísalo 42 poslancov. Premiér už viackrát avizoval, že v prípade mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá sa bude venovať jeho odvolávaniu, sa na nej nezúčastní ani on, ani poslanci za stranu Smer-SD.

   

   

  Podpredseda Sme rodina Milan Krajniak je znechutený z diania v parlamente. „Načo sme zvolávali schôdzu na odvolávanie vlády, keď Igor Matovič ju druhýkrát zmaril tak, ako v lete. Vedel, že takým to správaním dá zámienku predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi, aby schôdzu mohol odročiť. Mali by sme používať argumenty,“ povedal novinárom s tým, že takéto šaškárne nemajú zmysel.
  Podľa poslanca Smeru Dušana Jarjabka prerušenie schôdze vyplýva z Rokovacieho poriadku. Ako povedal novinárom, na grémiu vznikla debata, čo je príloha k návrhu. „Rozhodnutie predsedu, v akej forme môže byť príloha ukázaná, bolo schválené koaličnými poslancami na grémiu. Priebeh schôdze vykladá ten, čo schôdzu vedie. Béla Bugár na grémiu povedal, že by rozhodol rovnako,“ povedal Jarjabek.

   

   

  Prerušenie schôdze podľa Jarjabka je správny krok, pretože Rokovací poriadok ako zákon platí. Aj postihy, ktoré má dostať Igor Matovič za vizuálne pomôcky, vyplývajú podľa neho z Rokovacieho poriadku. „ Rokovací poriadok ma jedno slabé miesto. Výkon Rokovacieho poriadku, ak sa poslanec rozhodne ho porušovať, nemôžete ho vyviesť. Môžete len apelovať na slušné správanie. Nemôže to byť tak, že jeden poslanec terorizuje 149,“ dodal Jarjabek.
  Plénum bude pokračovať v odvolávaní premiéra SR Roberta Fica vo štvrtok o 13:00. Informoval o tom predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) po rokovaní poslaneckého grémia. „Je nesporný fakt, že Igor Matovič vnesením obrazových vizuálov do rokovacej sály porušil rokovací poriadok," povedal Danko. Keďže Matovič opakovane neuposlúchol výzvu a neopustil ani rokovaciu sálu, má podľa predsedu parlamentu ako navrhovateľ absenciu, a tak nie je možné pokračovať. Parlament sa teda v utorok vráti k bodom z 12. schôdze.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku