FAKT24


sviatok má , zajtra

  ZÁKON O FAJČENÍ

  Vždy dokonalým Čechom hrozí pád vlády kvôli Babišovi? Ešte väčšie hádky ako u nás a všetko pre cigarety!

  26.05.2016 10:55 / politika google+ twitter facebook

  Dolná komora českého parlamentu dnes zamietla vládny návrh tzv. protifajčiarskeho zákona. ČSSD a KDU-ČSL následne obvinili stranu ANO z potopenia zákona a porušenia koaličnej zmluvy.

  Andrej Babiš lupa
  Rozlúči sa Babiš s terajšou koalíciou? | Facebook

  Minister financií a predseda ANO Andrej Babiš po zamietnutí zákona v rozhovore s novinármi v Bruseli naznačil možnosť, že koalícia nemusí vydržať, informovali české médiá. "Už som z toho otrávený a ak to takto pôjde ďalej, tak si myslím, že tá koalícia asi dlho nevydrží," citoval Babiša Český rozhlas. Zákon o ochrane zdravia, ktorý predkladal minister zdravotníctva Svatopluk Němeček (ČSSD), sa okrem fajčenia týka aj alkoholu. Za návrh hlasovalo dnes v Poslaneckej snemovni iba 80 zo 175 prítomných poslancov, na schválenie chýbalo osem hlasov. Proti hlasovalo 42 poslancov, vrátane 16 poslancov ANO. 

    

  Babiš odmietol obvinenie premiéra Bohuslava Sobotku, že koaličnú dohodu porušilo ANO. Naopak, z porušenia obvinil ČSSD, ktorá podporila pozmeňujúce návrhy. Podľa predsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka sa tým z návrhu "protifajčiarsky zákon vytratil""Nie je to, žiaľ, prvý prípad, kedy poslanci ANO väčšinovo nehlasovali pre vládne návrhy zákonov. Takýto opakovaný postup ANO je v rozpore s dobrým fungovaním vládnucej koalície," reagoval vo vyhlásení pre médiá Sobotka. Upozornil, že ministri ANO hlasovali za návrh zákona.

   

  Premiér oznámil, že zvolá koaličnú radu a bude chcieť vysvetlenie. "Vďaka hlasovaniu poslancov ANO proti vládnemu návrhu zákona zostane Česká republika fajčiarskym skanzenom. Je to hanba!" napísal na Twitteri. Zamietnutie protifajčiarskeho zákona privítala Asociácia hotelov a reštaurácií, v ktorých sa v Česku naďalej fajčí. Radosť zo zamietnutia vyjadril aj prezident Miloš Zeman, ktorý je náruživý fajčiar.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku