FAKT24


sviatok má , zajtra

  ZÁKON O FAJČENÍ

  Vždy dokonalým Čechom hrozí pád vlády kvôli Babišovi? Ešte väčšie hádky ako u nás a všetko pre cigarety!

  26.05.2016 10:55 / politika google+ twitter facebook

  Dolná komora českého parlamentu dnes zamietla vládny návrh tzv. protifajčiarskeho zákona. ČSSD a KDU-ČSL následne obvinili stranu ANO z potopenia zákona a porušenia koaličnej zmluvy.

  Andrej Babiš lupa
  Rozlúči sa Babiš s terajšou koalíciou? | Facebook

  Minister financií a predseda ANO Andrej Babiš po zamietnutí zákona v rozhovore s novinármi v Bruseli naznačil možnosť, že koalícia nemusí vydržať, informovali české médiá. "Už som z toho otrávený a ak to takto pôjde ďalej, tak si myslím, že tá koalícia asi dlho nevydrží," citoval Babiša Český rozhlas. Zákon o ochrane zdravia, ktorý predkladal minister zdravotníctva Svatopluk Němeček (ČSSD), sa okrem fajčenia týka aj alkoholu. Za návrh hlasovalo dnes v Poslaneckej snemovni iba 80 zo 175 prítomných poslancov, na schválenie chýbalo osem hlasov. Proti hlasovalo 42 poslancov, vrátane 16 poslancov ANO. 

   

  15 poslancov ANO sa zdržalo hlasovania a za návrh ich hlasovalo 13.
   

  Babiš odmietol obvinenie premiéra Bohuslava Sobotku, že koaličnú dohodu porušilo ANO. Naopak, z porušenia obvinil ČSSD, ktorá podporila pozmeňujúce návrhy. Podľa predsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka sa tým z návrhu "protifajčiarsky zákon vytratil""Nie je to, žiaľ, prvý prípad, kedy poslanci ANO väčšinovo nehlasovali pre vládne návrhy zákonov. Takýto opakovaný postup ANO je v rozpore s dobrým fungovaním vládnucej koalície," reagoval vo vyhlásení pre médiá Sobotka. Upozornil, že ministri ANO hlasovali za návrh zákona.

   

  Premiér oznámil, že zvolá koaličnú radu a bude chcieť vysvetlenie. "Vďaka hlasovaniu poslancov ANO proti vládnemu návrhu zákona zostane Česká republika fajčiarskym skanzenom. Je to hanba!" napísal na Twitteri. Zamietnutie protifajčiarskeho zákona privítala Asociácia hotelov a reštaurácií, v ktorých sa v Česku naďalej fajčí. Radosť zo zamietnutia vyjadril aj prezident Miloš Zeman, ktorý je náruživý fajčiar.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku