FAKT24


sviatok má , zajtra

  DOKÁŽE TO?

  Minister Drucker prezrádza: 5 vecí, ktoré chcem v zdravotníctve zmeniť!

  27.05.2016 00:00 / politika google+ twitter facebook

  Ministerstvo zdravotníctva patrí k najkontroverznejším rezortom. Preto sa mu väčšina potencionálnych ministrov po voľbách vyhla a žiadna z koaličných strán ho nechcela. Nakoniec si ho do svojich rúk zobral exšéf Slovenskej pošty Tomáš Drucker. Podarí sa mu presadiť zmeny, ktoré chce? Nám svoje plány prezradil...

  Minister Tomáš Drucker lupa
  Drucker môže byť prvým ministrom zdravotníctva, ktorý bude obľúbený aj medzi ľuďmi. | Ministerstvo zdravotníctva

  Pacient na prvom mieste 

   

  (napr. skrátenie čakacích lehôt na zdravotné a ošetrovateľské výkony, na plánované výkony v nemocniciach, prehľadné pravidlá pri platbách, ako aj pri organizovaní a prevádzke minimálnej povinnej siete ambulancii „LSPP“....).

   

  Transparentnosť

    

  (jeden z elementárnych predpokladov budovania  dôvery občanov, ako aj zdravotníckych pracovníkov, že naše zdravotníctvo bude efektívne na všetkých úrovniach - od nákupov až po obsadzovanie funkcií. To znamená - transparentné výberové konania na obsadzovanie pozícií riaditeľov či kontrolných funkcií v kľúčových orgánoch inštitúcií MZ SR, zastúpenie opozície, stavovských organizácií aj tretieho sektora  v kontrolných orgánoch, transparentné nakladanie s verejnými zdrojmi, centralizácia transparentného obstarávania štátnych nemocníc....).  

   

  Efektívnosť a účelnosť

   

  (hľadanie vnútorných úspor zvyšovaním efektivity, porovnávanie cien pri nákupoch, revízia prevádzkových zmlúv štátnych nemocníc, posilnenie revíznych činností VšZP, ÚDZS a MZ SR v oblasti kontroly nakladania s verejnými zdrojmi, porovnávanie cien špeciálneho zdravotného materiálu a zdravotníckej techniky, zníženie spotreby liekov, prehodnotenie koncovej siete nemocníc. Zavedenie systému DRG v plnom rozsahu pre nemocnice a aplikácia systému e-Health).

   

  Dôstojnosť povolania

   

  (zdravotnícki pracovníci sú pilierom poskytovania zdravotnej starostlivosti, preto MZ bude klásť akcent na dôstojnosť ich povolania.  V tejto súvislosti rezonuje takpovediac nová filozofia v odmeňovaní, kde budeme podporovať princíp zásluhovosti. To znamená nie paušálne odmeny, ale peniaze na základe zásluhovosti, výkonu či objemu práce).

   

  Rozvoj, obnova a modernizácia

   

  (tri ciele, ktoré smerujú k tomu, aby sa modernizácia zdravotníckych zariadení v pôsobnosti štátu stala realitou, aby bola táto skutočnosť zakomponovaná do koncepcie a stratégie rozvoja zdravotníctva v SR na 20 rokov. Pokiaľ ide o ambulantnú sféru – úlohou dňa bude naďalej rezidentský program pre všeobecné lekárstvo, ako aj pre  špecialistov v chýbajúcich odboroch....).  

   

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku