FAKT24
  UŽITOČNÁ INFORMÁCIA

  HĽADÁTE PRÁCU? Zverejňovanie platov v inzerátoch je bezzubé a nekontrolovateľné, tvrdí Jana Kiššová

  19.05.2017 00:02 / politika google+ twitter facebook

  Ako uviedla poslankyňa za SaS Jana Kiššová v parlamentnej rozprave, na mzdových podmienkach sa majú dohodnúť zamestnávateľ so zamestnancom na pracovnom pohovore.

  JANA KIššOVá lupa
  Jana Kiššová. | sita

  Návrh na zavedenie povinnosti pre zamestnávateľov uvádzať v pracovných inzerátoch aj minimálny ponúkaný plat je podľa poslankyne NR SR Jany Kiššovej (SaS) nereálny, bezzubý a nekontrolovateľný. Ako uviedla v parlamentnej rozprave, na mzdových podmienkach sa majú dohodnúť zamestnávateľ so zamestnancom na pracovnom pohovore. "Až na tom si povedia veci, ktoré nie je možné dať do inzerátu," povedala.

    

  Podľa liberálnej poslankyne je vo firmách bežnou praxou, že sa o platoch nehovorí. Ak podľa nej príde na pracovný pohovor uchádzač, ktorý prejaví záujem o pracovnú pozíciu s konkrétnou ponukou mzdy, tak dáva najavo, že túto ponuku akceptuje a zamestnávateľ mu preto nemusí dať vyššiu mzdu. V praxi sa pritom podľa Kiššovej stáva, že zamestnávateľ musí zamestnanca preplatiť. V takomto prípade by sa vo firme mohla "spustiť lavína" a terajší zamestnanci by prišli žiadať vyššie platy. Upozornila tiež na to, že zamestnanci nie sú rovnakí, keďže sa líšia dĺžkou praxe, potenciálom, či chuťou profesijne rásť. "Vyššie platy ani takáto povinnosť neprinesie, bude len ďalšou záťažou pre podnikateľov," dodala poslankyňa za SaS.

   

  Poslanec NR SR za Smer-SD Marián Kéry považuje navrhované opatrenie za príklad toho, aký právny nezmysel môže vzniknúť z dobrej myšlienky. Návrh považuje za zlý, aj vzhľadom na to, že sa táto povinnosť upravuje aj v zákone o nelegálnej práci. "Je to pekná, ale falošná návnada zakladateľov novej politickej strany," odkázal poslancom Miroslavovi Beblavému a Jozefovi Mihálovi.

   

  Inzeráty s pracovnými ponukami by podľa nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého mali obsahovať aj najnižší možný plat, ktorý zamestnávateľ ponúka svojmu potenciálnemu zamestnancovi. Uviedol to v parlamentnej rozprave k návrhu novely Zákonníka práce, ktorým sa Beblavý spolu s nezaradeným poslancom Jozefom Mihálom snažia zaviesť povinné zverejňovanie minimálneho ponúkaného platu v inzerátoch. "Inzeráty by museli hovoriť, koľko najmenej musí zamestnávateľ svojmu zamestnancovi zaplatiť," povedal. Pri prvom porušení tejto povinnosti by bol podľa Beblavého na to zamestnávateľ len upozornený a pri ďalšom porušení by už dostal pokutu.

   

  "Povinné zverejňovanie ponúkaného platu je nástrojom, ako pomôcť ľuďom vyrovnať mocenskú nerovnováhu," povedal Beblavý. Podľa neho by takýto krok prispel k tomu, aby bol zamestnanec voči zamestnávateľovi v lepšom postavení, ako je v súčasnosti. Odmietol, že ide o zvýšenie byrokracie pre zamestnávateľov. Nesúhlasí tiež s tým, že by zamestnávatelia v inzerátoch ponúkali len minimálnu mzdu. "Mohla by to byť pravda, keby sme mali 20-percentnú nezamestnanosť," povedal. Upozornil na to, že na Slovensku je v súčasnosti nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Schválenie navrhovanej novely pracovného kódexu by podľa Beblavého malo veľmi silný účinok na pracovný trh. "Pravdepodobne by to prispelo k vyšším platom," povedal.

   

  Benefitom pre existujúcich zamestnancov by podľa Beblavého bolo to, že by sa dozvedeli, či si môžu od zamestnávateľa pýtať vyšší plat. "Pomôže to tak všetkým zamestnancom," tvrdí nezaradený poslanec k povinnému zverejňovaniu minimálnych platov v pracovných inzerátoch. Navrhované opatrenie je podľa neho veľmi podporované občanmi. Ako dodal, nejde o krok voči podnikateľom.

  sita | fakt24.sk

  Témy: plat
  Komentáre k článku