FAKT24


sviatok má , zajtra

  PREDAJ BUDOV

  MEGAbiznis ministerky Žitňanskej: Lukratívne majetky ministerstva chce rozpredať! Kto sa na tom nabalí?

  02.06.2017 19:30 / politika google+ twitter facebook

  Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská sa chystá predávať. Dôvodom je jej plán, na zriadenie jedného mestského súdu pre Bratislavu a Senec. Lukratívne budovy ostatných súdov sa tak plánuje zbaviť! A za obrovské peniaze...

  Lucia Žitňanská lupa
  Žitňanská doteraz patrila k tým nepoškvrneným ministrom. | archív

  Ide najmä o nehnuteľnosti v mestských častiach: Staré Mesto, Petržalka, Nové Mesto, Dubrávka. A v hre rozhodne nie sú drobné. Ide o milióny eur, ktoré za budovy dostane ministerstvo. Škandálom je však to, že podľa znaleckých posudkov, ktoré majú byť už pripravené, jedna z budov pôjde zrejme pod cenu. Inšpirovala sa snáď ministrom Kaliňákom, ktorý sa nedávno pre podozrivé čachre so štátnym majetkom dostal pod paľbu kritiky? 

    

  Celú kauzu priniesol ako prvý týždenník Plus7dní. Ten má aj výpovede svedkov, niektorých sudcov a ľudí blízkych Žitňanskej, ktorí hovoria o veľkom biznise, na ktorom sa nabalí zrejme niekto z kompetentných. Najväčšou záhadou je budova Okresného súdu v Bratislave 1. Tú kúpilo ministerstvo pred tromi rokmi za 3,7 milióna eur. A dnešná suma? Tá je o 500 tisíc eur nižšia! "Je to rituálna samovražda súdnictva v Bratislave," povedala pre plusku jedna zo sudkýň. Rovnaký názor na zriaďovanie jedného mestského súdu má aj Združenie sudcov Slovenska, ktorí už poslali Žitňanskej svoje stanovisko k celej veci. Toto riešenie vidia ako nesystémové. 

   

  "Vo svojich dôsledkoch je zámer nesystémový, nerieši stav výkonu súdnictva ako celku, je závažným zásahom do sústavy súdov, nekorešponduje s režimom obvodov a sídiel súdov na ostatnom území republiky, s usporiadaním prokuratúry, policajného zboru, so štruktúrou správnych orgánov, ktorých činnosť bezprostredne súvisí s činnosťou súdov v rámci obvodu mesta. Ide o zásah, ktorý pri svojej realizácii môže reálne vyvolať nenávratný stav, ktorý výrazne sťaží a ohrozí výkon súdnictva na území mesta Bratislava na dlhé obdobie," povedali vo svojom stanovisku.

   

  Návrh na reformu bratislavských súdov chce ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská predložiť na pripomienkovanie ešte do leta. Zámer predstavila koncom apríla na zasadnutí Súdnej rady. Vzniknúť by mal jeden mestský súd alebo štyri špecializované mestské súdy pre územie hlavného mesta a okres Senec. Žitňanská podľa vlastných slov ešte nemá vyhodnotené, ku ktorej alternatíve sa prikloní. Pripustila, že do pripomienkovania posunie obe alternatívy. Jedno je však v celej veci jasné: predaním majetku príde ministerstvo u lukratívne budovy, zároveň získa peniaze. Pre koho to bude nakoniec výhodnejší obchod? PRe kupujúcich, či predávajúcich?

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku