FAKT24
  ŠTUDENTSKÝ POCHOD

  DETI nám otvárajú oči a bojujú proti korupcii! Fico má z toho radosť!

  06.06.2017 00:05 / politika google+ twitter facebook

  Jeden z organizátorov pochodu David Straka vyzval prítomných, aby podpisovali petíciu proti korupcii.

  pochod lupa
  Cieľom organizátorov pochodu je, aby inštitúcie, ktoré sú zodpovedné za postihovanie korupcie, teda | sita

  Na Námestí SNP v hlavnom meste SR Bratislave sa včera krátko po 19:00 skončil druhý pochod študentov proti korupcii. Ako povedal z tribúny jeden z organizátorov pochodu David Straka, má nádej, že na Slovensku raz nebude korupcia.

    

  Ľuďom ďalej povedal, že vďaka nim sa začalo na Slovensku o korupcii hovoriť. „A hlas ľudu je silná veličina. Nenechajme sa uspať,“ vyhlásil. Zároveň vyzval prítomných podpisovať petíciu proti korupcii. Na pódiu vystúpil bývalý policajt a príslušník NAKA Jozef Lutter. Podľa neho minister vnútra Robert Kaliňák stratil rešpekt a jeho preferenčné hlasy z parlamentných volieb mu nemôžu zabezpečiť imunitu pred politickou zodpovednosťou.

   

  Zdôraznil, že polícia je dnes pod politickým vplyvom. Herec Ján Gordulič kritizoval výzvu premiéra Roberta Fica nahlasovať korupciu. „Nahlásení korupcie je dosť, začnite ju vyšetrovať,“ vyzval. Podľa neho výhovorky namiesto odstúpenia sú len trápnou sedláčinou.

   

  Na pochode vystúpili aj ďalší rečníci. Medzi ľudmi bolo viacero opozičných politikov z SaS, OĽaNO-NOVA i KDH. „Policajti nezaznamenali zo strany účastníkov verejného zhromaždenia narušenie verejného poriadku. Pochod účastníkov verejného zhromaždenia, ako aj verejné zhromaždenie na Námestí SNP sa zaobišlo bez incidentov,“ informovala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková.

   

  Dav niekoľko tisíc ľudí prešiel dnes na druhom protikorupčnom pochode organizovanom študentmi z Námestia slobody cez Obchodnú ulicu na Námestie SNP v Bratislave. Pochod trval približne tridsať minút a účastníci skandovali viaceré heslá: „Dosť bolo Fica,“ „Kaliňák odstúpiť“, „Gašpar preč,“ i „Skutok sa deje“. Väčšinu účastníkov tvorili mladí ľudia, ktorí ľudí, ktorí stáli okolo, vyzývali, aby sa k nim pridali.

   

  Cieľom organizátorov pochodu je, aby inštitúcie, ktoré sú zodpovedné za postihovanie korupcie, teda prokuratúra, polícia a súdy, pracovali, ako majú. „Aby nechodili politici do politiky nabaliť sa, ale aby tam išli spraviť niečo pre tento štát," uviedol Dávid Straka.

   

  Medzi požiadavkami, ktoré organizátori uvádzajú, je, aby sa parlament zaoberal vyslovením nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Taktiež požadujú, aby poslanci prijali opatrenie, ktoré umožní v dôsledku nečinnosti odvolať z funkcie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Organizátori by tiež chceli mať možnosť vystúpiť pred poslancami v parlamente.

   

  "Predseda vlády SR Robert Fico vždy rešpektoval verejné zhromaždenia zvolané v súlade so zákonom a slobodné vyjadrovanie názorov. Víta, že mladí ľudia sa zaujímajú o celospoločenské témy. Dôležité je, aby takýto typ podujatí mal slušný priebeh a nebol zneužívaný na politický zápas," informovala dnes agentúru SITA hovorkyňa predsedu vlády SR Beatrice Szabóová.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku