FAKT24


sviatok má , zajtra

  GENERÁLNY RIADITEĽ RTVS

  SAS: REZNÍK má zabezpečiť normalizáciu verejného priestoru

  17.06.2017 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Sloboda a Solidarita očakáva, že poslanci NR SR za Most-Híd a niektorí poslanci za stranu Smer-SD podporia v druhom kole voľby generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku.

  jaroslav rezník lupa
  Most-Híd vyčíta Rezníkovi vyčíta obmedzovanie vysielania národnostného rádia Patria. | sita

  Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) má Jaroslav Rezník zabezpečiť normalizáciu verejného priestoru. Strana zároveň očakáva, že poslanci NR SR za stranu Most-Híd, ako aj niektorí poslanci za stranu Smer-SD podporia v druhom kole voľby generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku. Rovnako očakáva, že minister kultúry Marek Maďarič bude medzi poslancami za Smer-SD intervenovať v prospech Václava Miku.

    

  „Predseda Smeru-SD Robert Fico, rovnako aj predseda SNS jasne artikulovali to, čo očakávajú od nového generálneho riaditeľa RTVS - viac pozitívnych správ o vláde a jej činnosti, čo znamená menej kritických názorov a polemiky. Takúto normalizáciu verejnoprávneho vysielania má zabezpečiť Jaroslav Rezník,“ uviedla podpredsedníčka SaS Jana Kiššová. Podľa liberálov je každý demokratický politik povinný takúto sabotáž verejnoprávneho priestoru rázne odmietnuť. „Apelujeme na poslanecké kluby Most-Híd a Smer-SD, aby si dobre rozmysleli, do koho rúk a k akému myšlienkovému svetu RTVS odovzdajú,“ uzatvára vo vyhlásení SaS.

   

  Most-Híd podľa predsedu strany Bélu Bugára koalíciu pre Václava Miku nerozbije. Ako povedal dnes na tlačovej besede, poslanecký klub Most-Híd bude o voľbe generálneho riaditeľa RTVS rokovať pred druhým kolom a bude tiež rokovať s koaličnými partnermi. Zároveň nevylúčil, že by v utorňajšej voľbe Most-Híd podporil Jaroslava Rezníka. „Vždy musíte robiť kompromisy. Otázne je, či viete kompromisy akceptovať,“ konštatoval. Ak by Most dostal garanciu pri menšinovom vysielaní, situácia by sa menila, pretože Rezníkovi Most práve vyčíta obmedzovanie vysielania národnostného rádia Patria.

   

  Poslanci NR SR v prvom kole, ktoré bolo vo štvrtok 15. júna, nezvolili nového generálneho riaditeľa RTVS. Do druhého kola postúpili súčasný šéf TASR Jaroslav Rezník, ktorý získal 73 hlasov a súčasný šéf RTVS Václav Mika, ktorého podporilo 53 poslancov. Rezníkovi k zvoleniu chýbal jediný hlas. Za Rezníka tak museli hlasovať aj poslanci za Most-Híd alebo opozičných strán. Podporu Rezníkovi oficiálne deklarovali len Smer a SNS. Vo voľbách hlasovalo 147 poslancov. Tri hlasy boli neplatné.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku