FAKT24


sviatok má , zajtra

  JEDNOTNOSŤ ÚNIE

  PREZIDENT: V Chorvátsku hovoril o zlepšení turizmu aj Iniciatíve troch morí

  21.06.2017 16:10 / politika google+ twitter facebook

  Prezident Andrej Kiska má na programe aj slávnostné otvorenie honorárneho konzulátu SR v Splite a odhalenie busty Martina Kukučína na ostrove Brač.

  kiska lupa
  Kiska zároveň ocenil starostlivosť, ktorú Chorváti každoročne poskytujú viac ako 400-tisíc slovenský | sita

  Posilnenie spolupráce medzi Slovenskom a Chorvátskom hlavne v oblasti hospodárstva a turizmu, ale aj zahranično-politické otázky boli hlavnými témami rozhovorov prezidenta Andreja Kisku počas jeho návštevy Chorvátska s prezidentkou Kolindou Grabar Kitarović, predsedom vlády Andrejom Plenkovićom a predsedom parlamentu Gordanom Jandrokovićom.

    

  Kiska je na dvojdňovej návšteve Chorvátska. Okrem rozhovorov s politikmi má na programe aj slávnostné otvorenie honorárneho konzulátu SR v Splite a odhalenie busty Martina Kukučína na ostrove Brač. Informuje o tom oficiálna stránka prezidenta.

   

  Podľa prezidenta Kisku sa od Chorvátska máme čo učiť najmä v oblasti cestovného ruchu. „Pre Chorvátsko činí príjem z turistického ruchu 18 až 19 percent HDP. Na Slovensku je to, žiaľ, iba 2,5 percenta, pričom potenciál je oveľa väčší,“ myslí si prezident. Za silnú stránku Slovenska však považuje rozvinutý priemysel.

   

  Kiska zároveň ocenil starostlivosť, ktorú Chorváti každoročne poskytujú viac ako 400-tisíc slovenským návštevníkom. „Chcel by som sa poďakovať za to, že sa tu naši ľudia cítia skutočne tak trochu ako doma. Teší nás nárast turizmu. Pravdaže by som privítal, keby aj viacero občanov Chorvátska spoznalo naše nádherné Slovensko, aby poznalo, aké máme krásne hory, kúpele, prírodu. Verím, že sa to zlepší,“ dodal prezident. Prezident Kiska v tejto súvislosti tlmočil aj stanovisko chorvátskej prezidentky, podľa ktorej je chorvátske more aj slovenským morom.

   

  Pri téme Európskej únie sa prezident a prezidentka zhodli, že je najdôležitejšie, aby Únia zostala jednotná. Členenie podľa nich nie je správne.

   

  Pri novinárskej otázke na blížiaci sa samit Iniciatívy troch morí Andrej Kiska podotkol, že iniciatíva by mala spraviť Európsku úniu ešte súdržnejšou a silnejšou. Na summite vo Varšave sa 6. a 7. júla zídu lídri 12 krajín vrátane Slovenska. Budú diskutovať o posilnení regiónu pomocou rozvoja energetických a infraštruktúrnych vzťahov v oblasti medzi Baltským, Jadranským a Čiernym morom. Lídri sa v Poľsku stretnú aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku