FAKT24


sviatok má , zajtra

  VÁŽIA SI ICH PRÁCU

  ŠKOLSTVO: KOALÍCIA sa nepoučila! Neriešenie problémov vyvoláva frustráciu učiteľov

  22.06.2017 00:06 / politika google+ twitter facebook

  Iniciatíva slovenských učiteľov plánuje akciu Prehliadka strateného času, chcú na nej poukázať na nezmyselné opatrenia ministerstva školstva.

  UčITELIA lupa
  Iniciatíva slovenských učiteľov pozýva učiteľov na akciu s názvom Prehliadka strateného času. | sita

  Vládna koalícia sa nepoučila z toho, že odkladanie a neriešenie problémov vedie k nespokojnosti učiteľov. Na dnešnej tlačovej besede to povedal Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) s tým, že neriešenie problémov vyvoláva frustráciu učiteľov a nie je možné vylúčiť, že môže dôjsť k narušeniu hladkého vyučovacieho procesu.

    

  Kočan dnes tiež uviedol, že napriek tomu, že ministerstvo opakuje, ako zvyšovalo platy, v skutočnosti platovú otázku rieši minimálne a povolanie učiteľa naďalej ostáva neatraktívne. Podľa ISU o tom hovorí aj dokument z dielne Inštitútu finančnej politiky pod ministerstvom financií. Kočan upozornil, že učiteľské platy v súčasnosti dosahujú 63 percent priemerného platu vysokoškolsky vzdelaného človeka na Slovensku.

   

  Ak bude vláda zvyšovať platy podľa programového vyhlásenia vlády, do roku 2020 vzrastú iba na 67 percent platu priemerného vysokoškolsky vzdelaného človeka. Priemerný podiel v OECD, ktorý je dnes 85 percent, by sme pritom na Slovensku dosiahli až v roku 2035. Dokument Inštitútu finančnej politiky tak podľa iniciatívy usvedčuje vládu v tom, že programové vyhlásenie vlády nie je dobre nastavené. Kočan dodal, že je na čase, aby si autori programového vyhlásenia vlády priznali chybu, čo podľa neho nie je hanba.

   

  Vladimír Crmoman z ISU dnes upozornil, že vláda sa v programovom vyhlásení vlády zaviazala predložiť do konca roka 2016 materiál reformy. Ako však dodal, reformný dokument predložili namiesto ministerstva experti a pre vládu teda nie je záväzný. Upozornil tiež, že vláda stále reformný dokument neschválila a celý proces spustenia reforiem mešká.

   

  Rovnako zdôraznil, že od začiatku vlády v súčasnom období nenastal žiadny posun pri vybavení budov a učební a odstraňovaní modernizačného dlhu. Upozorňuje tiež na absenciu opatrení pre zlepšovanie výsledkov žiakov v medzinárodných testovaniach. Za rok a štvrť tiež podľa ISU nenastal žiadny posun v kreditovom systéme a zjednocovaní kompetencií pod ministerstvo školstva. Rezort podľa iniciatívy tiež nedostatočne rieši vytváranie miest v materských školách. Crmoman zdôraznil, že najväčšia investícia z rezortu školstva nesmerovala do školstva, ale na Národný futbalový štadión. Iniciatíva tiež upozorňuje, že minister mal podľa sľubov predstaviť stručný odpočet akčného plánu 2016, no žiadny takýto dokument neexistuje.

   

  Iniciatíva slovenských učiteľov zároveň pozýva učiteľov na akciu s názvom Prehliadka strateného času. Akciu naplánovali na 28. júna o 15:30 na Námestí slobody v Bratislave a poukážu na nej na nezmyselné opatrenia z dielne ministerstva školstva.

   

  "Minister si prácu učiteľov veľmi váži a podniká všetky kroky, aby slovenské školstvo napredovalo. Záleží mu na tom, aby učitelia boli vo výkone svojej práce dostatočne ohodnotení a aby cítili zlepšenia, ktoré rezort školstva podniká," uvádza sa v reakcii ministerstva školstva. Ministerstvo podľa stanoviska pod vedením ministra preto s týmto cieľom pripravilo viacero dôležitých návrhov, ktoré postupne zavádza do praxe. "Tieto opatrenia majú za cieľ zlepšiť pracovné podmienky pedagógov a skvalitniť vzdelávací proces žiakov a študentov – ide napríklad o návrhy zákonov o financovaní regionálneho školstva, o zabezpečení kvality vysokoškolského vzdelávania, ďalej prípravu reformného dokumentu Učiace sa Slovensko, podporu športu, zvyšovanie platov učiteľov a podobne. Výsledky jeho práce sa prejavujú priamo v praxi," konštatuje rezort.

   

  Vyjadrenia o tom, že ministerstvo školstva nepodniká kroky v otázke zvyšovania platov učiteľov sú podľa rezortu nepravdivé. "Ešte nikdy predtým nebolo v Programovom vyhlásení vlády SR garantované každoročné zvyšovanie platov učiteľov. Pedagogickým a odborným zamestnancom regionálneho školstva ako aj vysokoškolským pedagógom boli platy zvyšované v januári 2016, a to o 4 %, ďalšie zvýšenie bolo o 6 % od 1. septembra 2016. Rast platov o 6 % je garantovaný v Programovom vyhlásení vlády SR aj v rokoch 2018, 2019 a 2020 – čo nikdy predtým nebolo," argumentuje rezort. Okrem toho chce ministerstvo podľa vlastných slov zabezpečiť, aby sa platy v regionálnom a vysokom školstve zvýšili aj nad rámec Programového vyhlásenia vlády SR - o 6 % aj v septembri 2017. "Minister v tomto smere komunikuje s viacerými partnermi a chce tento záväzok splniť," uzatvára stanovisko.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku