FAKT24
  ÚNOS KOVÁČA

  Kľúčový svedok únosu Michala Kováča mladšieho: Ponúkali mu 11 miliónov. Bola to iba pasca!

  05.07.2017 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Oskar Fegyveres je kľúčový svedok zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny. Fegyveres sa totiž na ňom podieľal ako agent Slovenskej informačnej služby.

  Oskar Fegyveres lupa
  Oskar Fegyveres | SITA

  Neskôr sa však rozhodol vypovedať proti Lexovej SiS. V rozhovore pre Denník N si Fegyveres okrem iného zaspomínal na to, že mal ponuku, aby zmenil svoju výpoveď, ktoré usvedčovala SIS. Za odmenu mal dostať 11 miliónov slovenských korún. Ponuku však odmietol.

    

  "Nechcel som si robiť z huby riť. Trval som na tom, že to bolo tak ako to bolo. Peniaze ma v tom čase vôbec nelákali," tvrdí Fegyveres, ktorý dnes čelí dlhom a exekúciám. Korunný svedok celého prípadu si podľa vlastných slov uvedomoval, že prísľub miliónovej odmeny je len pasca a keby mu uveril mohol by na to doplatiť aj vlastným životom. "Myslím si, že k peniazom by aj tak nedošlo a by ma potom umlčali. To sú hry, ktorých ja sa nezúčastňujem," dodal Fegyveres.

   

  Ten bude možno čoskoro svedčiť aj na súde, keďže parlament a Ústavný súd rozhodli o zrušení tzv. Mečiarových amnestií práve na skutok zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny. Fegyveres po zavlečení a svojej výpovedi proti SIS utiekol do zahraničia, kde sa skrýval. Spojku mu robil jeho kamarát a bývalý policajt Róbert Remiáš. Ten zahynul po výbuchu jeho auta za zatiaľ neobjasnených okolností. 

   

  Politici roky hovorili o zrušení Mečiarových amnestií, v parlamente sa však až do tohto roka nenašla dostatočná vôľa takýto krok urobiť. Téma začala opäť rezonovať minulý rok po smrti prezidenta Michala Kováča. Spolupracovník exprezidenta Kováča Pavol Demeš vtedy vyhlásil, že zrušiť nemorálne amnestie Vladimíra Mečiara by sa malo stať štátnou prioritou. Koncom januára vyzvalo 26 renomovaných odborníkov z justície na zrušenie amnestií. Keďže časť politickej reprezentácie bola presvedčená, že zrušeniu amnestií ústavným zákonom bránia všeobecné princípy práva, chceli ich pochybnosti vyvrátiť. Podľa ich právneho názoru bývalý predseda vlády Mečiar svojimi rozhodnutiami o amnestiách nezohľadňoval záujmy občanov ani zachovanie a obhajobu ústavy. Za zrušenie Mečiarových amnestií prijatím ústavného zákona sa vyslovilo vo februárovom prieskume agentúry Focus 63 percent respondentov.

   

  Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR na neverejnom rokovaní rozhodlo, že NR SR prijatím ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií neporušila Ústavu SR. Ako informovala v tlačovej správe hovorkyňa ÚS Martina Ferencová, plénum rozhodlo, že Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky č. 570 z 5. apríla 2017 o zrušení článku V a článku VI rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky a rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky zo 7. júla 1998 o amnestii, ako aj rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky v konaní o milosť pre obvineného zo dňa 12. decembra 1997 je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku