FAKT24
  ŠKANDÁL PLAVČANA

  Tak toto nemyslia vážne! Škandál v školstve u Plavčana: 5 miliónov firmičke z paneláka!

  12.07.2017 16:21 / politika google+ twitter facebook

  Ministerstvo školstva rozdeľuje 2,5 miliardy eur  z eurofondov na vedu a výskum a vývoj. Obrovské sumy však dostali aj firmy, ktoré sú podľa opozície pochybné.

  Minister školstva Peter Plavčan. lupa
  Minister školstva Peter Plavčan. | SITA

  Poslankyňa OĽaNO-NOVA Veronika Remišová upozornila na to, že dotáciu vo výške 5 miliónov eur dostali aj súkromné firmy, ktoré „v podstate nič nerobia a iba čakajú na peniaze z eurofondov“.  Poslankyňa spomenula napríklad spoločnosť so sídlom v paneláku v bratislavskej Dúbravke, ktorej pridelili dotáciu viac ako štyri milióny eur. Podľa účtovnej závierky minulý rok pritom predala táto spoločnosť svoje služby za 30-tisíc eur.  Dotáciu viac ako päť miliónov eur má zase dostať spoločnosť so sídlom v paneláku v bratislavskej Petržalke, ktorá podľa účtovej závierky nemala v roku 2016 žiadneho zamestnanca a predala vlastné výrobky a služby za menej ako 58-tisíc eur.

    

  Remišová žiada ministra školstva Petra Plavčana, aby na najbližšej schôdzi parlamentného výboru pre vzdelávanie a vedu vysvetlil prípady dotácií súkromným firmám. "Ministerstvo školstva rozdeľuje obrovské peniaze a nie je možné, aby tak robilo systémom pokus – omyl. Okrem rozumných kritérií pri rozdeľovaní peňazí sa dnes musíme pozrieť aj na to, ako dopadli podobné megalomanské projekty podporené v minulosti. Často totiž mali nulový prínos pre slovenskú vedu a obyvateľov krajiny. Bolo by veľmi nerozumné v takomto systéme pokračovať," povedala Remišová. Tá dodala, že medzi schválenými projektami sú aj seriózne firmy, ktoré sa výskumu a vývoju venujú dlhodobo a ktoré žiadajú dotácie primerané veľkosti podniku. Upozorňuje však, že podpory často vo výške takmer päť miliónov eur ministerstvo schválilo aj mnohým miniatúrnym firmám bez výskumných kapacít, ktoré nemôžu byť schopné tieto milióny zmysluplne využiť.

   

  Operačný program Výskum a inovácie má z eurofondov a zo štátneho rozpočtu rozdeliť viac ako 2,5 miliardy eur. Šokujúce je, že nenávratný finančný príspevok na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja nedostal ani jeden projekt univerzitných vedeckých parkov a vedeckovýskumných centier výskumných univerzít a ústavov SAV.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku