FAKT24


sviatok má , zajtra

  BUDÚ SA ĽUDIA ZÁKAZOM RIADIŤ?

  Koniec vzbury: Vláda vo Venezuele zakázala protesty

  28.07.2017 21:00 / politika google+ twitter facebook

  Vo Venezuele zakázali protesty, ktoré by mohli narušiť či ovplyvniť kontroverzné nedeľné voľby do nového ústavodarného zhromaždenia.

  Vláda vo Venezule v súvislosti s voľbami zakázala protesty. lupa
  Vláda vo Venezuele v súvislosti s voľbami zakázala protesty. | SITA

  Minister vnútra Néstor Reverol oznámil, že ľudia, ktorí zákaz porušia, môžu dostať trest odňatia slobody na päť až desať rokov. Opozícia to považuje za krok smerom k diktatúre. V krajine je v súčasnosti 48-hodinový generálny štrajk.

   

  Prez  ident Nicolás Maduro vyhlásil, že jeho protivníci by mali ukončiť snahy o povstanie, pričom v najbližších hodinách je podľa vlastných slov ochotný s nimi diskutovať za okrúhlym stolom.

   

  Od vypuknutia protestov v apríli zahynulo pri násilnostiach 102 ľudí, pričom až na šesť žien boli obeťami len muži. Veľké množstvo vrážd majú na svedomí motorkárske gangy podporovateľov vlády, ktoré strieľajú do davu protestujúcich, čomu sa prítomné policajné a bezpečnostné zložky nečinne prizerajú.

   

  Zákaz demonštrácií platí od piatka do utorka. Opozícia však hodlá napriek novým opatreniam pokračovať v masových protestoch aj v piatok. Minister vnútra tiež oznámil, že v uliciach budú sprísnené bezpečnostné opatrenia a po celej krajine bude 96 miest, ktoré sa budú zaoberať riešením zločinov počas volieb. Opoziční lídri prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter vyzývajú demonštrantov k prevzatiu Venezuely. Nové ústavodarné zhromaždenie pozostávajúce z 545 členov bude stáť proti národnému zhromaždeniu, ktoré má v súčasnosti pod kontrolou opozícia a bude mať moc meniť ústavu.

   

  USA v stredu uvalili sankcie na 13 venezuelských funkcionárov, vrátane ministra vnútra Reverola. Zmrazili im americké majetky a zakázali americkým subjektom s nimi obchodovať. Prezident Maduro v reakcii označil USA za imperialistov, ktorí sa snažia ovládnuť svet, pričom sankcie považuje za nezákonné a nehorázne.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku