FAKT24


sviatok má , zajtra

  RUSI BUDÚ MUSIEŤ PLATIŤ

  Sankcie proti Rusku: Donal Trump sa rozhodol návrh podpísať

  29.07.2017 19:50 / politika google+ twitter facebook

  Prezident Spojených štátov amerických Donald Trump plánuje podpísať balíček nových sankcií proti Rusku. V piatok o tom informoval Biely dom.

  donald trump lupa
  Americký prezident Donald Trump | SITA

  Návrh pred pár dňami prešiel Snemovňou reprezentantov. Obsahuje aj ustanovenia, ktoré bránia prezidentovi svojvoľne, bez súhlasu Kongresu, zmierniť alebo odmietnuť ďalšie sankcie voči Rusku. Tie sú dôsledkom obáv zákonodarcov v súvislosti s Trumpovými snahami o zlepšenie vzťahov s Kremľom.

    

  Ak by sa prezident rozhodol sankcie nepodpísať, snemovňa a senát by mohli jeho veto prelomiť ich opätovným schválením dvojtretinovou väčšinou. Senát pritom zákon schválil pomerom hlasov 98 ku dvom a cez snemovňu prešiel pomerom 419 ku trom. Cieľom sankcií je potrestať Moskvu za zasahovanie do amerických prezidentských volieb a anexiu Krymu.

   

  Ruské ministerstvo zahraničia už reagovalo na sankcie a nariadilo zníženie počtu amerických diplomatov v Rusku. Ministerstvo to oznámilo prostredníctvom vyhlásenia, kde uviedlo, že americké veľvyslanectvo musí do 1. septembra znížiť počet diplomatických zamestnancov na 455 a tiež, že ich zbavuje možnosti využívať rekreačnú budovu na okraji Moskvy ako aj niektoré skladové priestory.

   

  Novoprijaté sankcie sa týkajú aj Iránu a Severnej Kórey. V prípade Severnej Kórey ide o snahu zamedziť im v získaní prostriedkov na vývoj jadrových zbraní a sankcie voči Iránu sú zamerané na jednotlivcov a organizácie, ktoré sa podieľajú na tamojšom vývoji balistických rakiet.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku