FAKT24


sviatok má , zajtra

  ODSÚDIA ICH?

  Minuloročný pokus o puč má dohru: V Turecku súdia hlavných organizátorov prevratu

  01.08.2017 18:30 / politika google+ twitter facebook

  V Turecku sa v utorok začína súdny proces s takmer päťsto osobami obvinenými zo zosnovania a organizácie minuloročného pokusu o puč.

  Hlavným obvineným zo zosnovania júnového pokusu o prevrat je exilový duchovný vodca Gülen. lupa
  Hlavným obvineným zo zosnovania júnového pokusu o prevrat je exilový duchovný vodca Gülen. | SITA

  Medzi obvinenými sú viacerí bývalí generáli tureckej armády či piloti stíhačiek F-16, ktoré počas pokusu o prevrat útočili na vládne budovy vrátane parlamentu. Viacerým z obvinených hrozia doživotné tresty.

    

  Najvyššie postaveným bývalým členom armády z celkového počtu 486 žalovaných osôb je bývalý veliteľ leteckých síl tureckej armády Akin Öztürk, ktorý celú operáciu údajne riadil.

   

  Hlavným obvineným zo zosnovania júnového pokusu o prevrat je však exilový duchovný vodca Fethullah Gülen, ktorého turecké vedenie bezprostredne po porazení puču označilo za hlavnú osobu v jeho pozadí. Gülen tieto obvinenia odmieta a za skôr nepravdepodobné ich označujú aj mnohí znalci tureckej politickej scény.

   

  Turecká vláda Američanov hneď po pokuse o prevrat požiadala o jeho vydanie, americké ministerstvo zahraničných vecí však oznámilo, že na to nevidí dôvod.

   

  Pri júnovom pokuse o prevrat prišlo o život viac ako 250 ľudí. Režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana po týchto udalostiach vystupňoval útlak tureckej opozície do nečakaných rozmerov.

   

  V rámci záťahov proti opozícii, ktoré pokračujú dodnes, bolo uväznených viac ako 50-tisíc ľudí, viac ako 150-tisíc ďalších prišlo z dôvodu svojho politického presvedčenia o prácu. Uväzneniu sa nevyhli ani opoziční politici vrátane desiatok poslancov prokurdskej opozičnej strany, ktorých režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana obvinil z terorizmu, napriek tomu, že strana sa dôsledne zasadzuje za nenásilie.

   

  Gülen, ktorý naďalej akúkoľvek spojitosť s pokusom o prevrat odmieta, od začiatku naznačuje, že pokus o puč je dielom samotného Erdogana, ktorý si ním chcel pripraviť pole pre vysporiadanie sa s domácou opozíciou.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku