FAKT24


sviatok má , zajtra

  TILLERSON O SEVERNEJ KÓREI

  Schyľuje sa k vojne? Severná Kórea predstavuje nebezpečenstvo, na ktoré musí svet reagovať

  02.08.2017 19:30 / politika google+ twitter facebook

  Šéf americkej diplomacie Rex Tillerson v stredu odkázal komunistickej Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR), že Spojené štáty nie sú ich nepriateľom a nesnažia sa o zmenu ich režimu. Na druhej strane však pohrozil, že ak sa severokórejský režim bude naďalej usilovať o vývoj rakiet schopných zasiahnuť Spojené štáty, Washington bude musieť zasiahnuť.

  Šéf americkej diplomacie Rex Tillerson lupa
  Šéf americkej diplomacie Rex Tillerson | SITA

  Prezident Donald Trump podľa vplyvného republikánskeho senátora Lindseyho Grahama dokonca už hovorí priamo o vojne proti Severnej Kórei.

    

  "Nesnažíme sa o zmenu režimu, nesnažíme sa o urýchlenie znovuzjednotenie polostrova, nehľadáme zámienku, aby sme mohli vyslať našu armádu na sever od tridsiatej ôsmej rovnobežky," vyhlásil šéf americkej diplomacie Tillerson v narážke na demarkačnú čiaru medzi Severnou a Južnou Kóreou.

   

  "Nie sme vaším nepriateľom a nepredstavujeme pre vás hrozbu. Ale vy predstavujete neakceptovateľnú hrozbu pre nás a my musíme odpovedať," vyhlásil šéf americkej diplomacie.

   

  Tillerson poslal odkaz aj do Pekingu, ktorému dal na jednej strane za pravdu, keď vyhlásil, že "za túto situáciu môžu iba Severokórejčania", zároveň však čínske vedenie vyzval, aby medzinárodnému spoločenstvu pomohlo túto napätú situáciu vyriešiť. Čína začiatkom týždňa vyhlásila, že do konfliktu nebude zasahovať a musia si ho vyriešiť priamo Američania so Severokórejčanmi.

   

  "Sme presvedčení, že Čína má (s KĽDR - pozn. SITA) špeciálny a jedinečný vzťah, založený na výraznej ekonomickej aktivite, a preto môže na severokórejský režim vplývať tak, ako nikto iný," vyhlásil americký minister zahraničia.

   

  Medzičasom do amerických médií prenikla správa, že prezident Trump už v súvislosti so Severnou Kóreou hovorí priamo o možnosti vojny. Že je tento scenár preňho reálny, tvrdí napríklad vplyvný republikánsky senátor Lindsey Graham. "Ak sa budú naďalej pokúšať zasiahnuť Ameriku medzikontinentálnymi balistickými raketami, bude so Severnou Kóreou vojna," povedal vraj prezident Grahamovi medzi štyrmi očami.

   

  "Povedal mi to, ja mu verím, a ak by som bol Čína, tak by som mu veril tiež a niečo by som s tým spravil," vyhlásil v stredu Graham v rozhovore pre televíziu NBC.

   

  Severná Kórea v posledných mesiacoch vystupňovala program testov medzikontinentálnych balistických striel dlhého doletu, ktoré by dokázali zasiahnuť aj západné pobrežie Spojených štátov. Podľa viacerých odborníkov by v priebehu desiatich rokov mala byť Severná Kórea, ak sa jej to umožní, schopná na tieto rakety umiestniť aj jadrové hlavice.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku