FAKT24
  KONCESIONÁRSKE POPLATKY

  Drsná vojna v koalícii! Maďarič proti všetkým! Hrozí pád vlády, alebo Fico obetuje svojho ministra?

  06.06.2016 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Koncesionárske poplatky opäť robia problémy vládnej koalícii. Po minulotýždňovom rozhodnutí, kedy sa strana Andreja Danka SNS postavila proti zvyšovaniu poplatkov za RTVS, prišiel dnes s tlačovkou minister kultúry Marek Maďarič. A jeho slová môžu mať pre koalíciu doslova fatálne následky.

  MAREK MAĎARIČ lupa
  Maďarič je ochotný položiť funkciu, ak poplatky za RTVS neprejdú. | Profimedia

  Problém nastal minulý týždeň, kedy zasadla koaličná rada. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby na nej bol aj minsiter kultúry Marek Maďarič. Toho však na toto rokovanie nepozvali, čo malo za následok zrejme poriadne drsný víkend v najsilnejšej koaličnej strane SMER. Maďarič totižto dnes zvolal tlačovú besedu, kde prehovoril o problémoch, ktoré koncesionárske poplatky spôsobili. "Nepríjemne ma zaskočilo, že jeden z koaličných partnerov cez médiá oznámil svoje rozhodnutie tento zámer nepodporiť. Hovoria že nepodporiť v tejto chvíli. Každému je jasné, že ak sa takéto opatrenie neurobí na začiatku volebného obdobia, tak sa už neschváli vôbec," začal zľahka Maďarič. 

    

  Potom sa však bez okolkov pustil do Slovenskej národnej strany, ktorá môže za to, že koncesionárske poplatky sa zvyšovať od januára budúceho roka nebudú. "Priznám sa, nerozumiem spôsobu, akým SNS nastolila problém. Je to neštadnardné oznamovať cez médiá svojim partnerom, že sme sa rozhodli niektorý vládny záväzok nepodporiť. Nerozumiem, ani obsahu podmienok, ktoré si SNS stanovila. Niektoré sú formálne ako zmena názvu RTVS, niektoré sú vágne, niektoré sú chybné," pokračoval v úvodnom prejave minister kultúry, pod ktorého rezort spadá verejnoprávna televízia. Pravdou je, že RTVS má dnes dobré výsledky sledovanosti a nemalé úspechy, ktoré sa pripisujú na účet Václava Miku. "Predovšetkým RTVS napriek mnohým nedostatkom, má dnes preukázateľné pozitívne výsledky a aj víziu rozvoja," povedal Maďarič na margo verejnoprávnej televízie. 

   

  Zdá sa však, že si zrejme ani v SNS neuvedomili, aké problémy môže ich rozhodnutie spôsobiť. Maďariča rozhodnutie koaličnej rady poriadne zdvihlo zo stoličky a spočítal do doslova celej vláde. Pri jeho slovách to dokonca vyzerá tak, akoby mal v pláne vo svojej funkcii prinajmenšom skončiť, práve kvôli koncesionárskym poplatkom. Je predsa známe, že premiér Fico nemá rád, ak sú jeho ministri kritickí voči rozhodnutiam vlády. To však zrejme ministra kultúry nezaujíma a je ochotný priniesť obeť v podobe svojej stoličky. "Nerozumiem ani prístupu koaličných partnerov, ktorí súhlasili de facto s porušením programového vyhlásanie vlády. Považujem za veľkú politickú chybu koalície, že takýto postup dodatočných podmienok akceptovalo. Akokoľvek sa budeme tváriť, že programové vyhlásenie je sväté, po tomto precedense už sväté nie je nič," dodal minister.

   

  Poslednou kvapkou do pohára Maďaričovej trpezlivosti bol zrejme fakt, že ho v piatok na rokovanie koaličnej rady ani len nepozvali. "A vôbec nerozumiem tomu, že koaličná rada rokovala a dospela k nejakému záveru bez účasti ministra kultúry, bez možnosti argumentovať. Tým mi aj veľmi zúžili priestor a znemožnili akceptovať rozhodnutie koaličnej rady. Čo to znamená pre ministerstvo kultúry a pre mňa ako ministra kultúry? Návrh zákona je v medzirezortnom pripomienkovom konaní, odkiaľ ho nemienim stiahnuť," opísal svoje plány. Či bude práve toto znamenať koncom vládnej koalície, alebo premiér Róbert Fico obetuje svojho ministra, ukážu najbližšie dni. Všetko však nasvedčuje tomu, že sa Maďaričove dni v oblasti kultúry sú zrátané. To nakoniec priznal aj on sám. "Je to jedna z možností," povedal na otázku, či by zvažoval svoj odchod!

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku