FAKT24


sviatok má , zajtra

  OLIGARCHOVIA SA MAJÚ

  Slovensko - krajina smeráckych oligarchov! Kto ťahá za nitky vo Ficovej strane? Toto sú oni...

  09.08.2017 00:02 / politika google+ twitter facebook

  Žijeme v dobe, kedy slovo korupcia a oligarcha poznajú už deti na základnej škole. Slováci sú doslova frustrovaní z toho, čo sa v krajine deje. Robert Fico útočí na novinárov, hovorí o tom ako nám je dobre a nezamestnanosť je na rekordne nízkych číslach. Všetko má však svoje ale...

  Kto vládne Smeru? lupa
  Zľava: Miroslav Výboh, Juraj Široký, Ivan Kmotrík, Vladimír Poór, Jozef Brhel | SITA

  Práve Smer čelí pravidelnej kritike a podozreniam, že je úzko napojený na slovenských oligarchov, ktorí majú k najsilnejšej vládnej strane až priveľmi blízko. Reč je o mužoch v pozadí, ktorí síce oficiálne nie sú členmi strany, ich vplyv je však tak silný, že sa pred nimi musí občas skloniť aj samotný premiér Fico. My sme sa pozreli podorbnejšie na multimilionárov, podnikateľov, oligarchov a ľudí blízkych Ficovi. A rozhodne ich nie je málo. Ak totiž máte v pláne uspieť vo vrcholovej politike, musíte sa obrniť naozaj hrošou kožou, aby ste sa mohli vôbec pozrieť do zrkadla. A aj keď sú témy, ktoré sa na Slovensku veľmi nerozoberajú, pretože. každý je s každým prepojený, my si predstavíme 5 mužov, ktorí si podávajú ruky so samotným Ficom.

   

  1. Miroslav Výboh

  Na prvý pohľad nenápadný chlapík, ktorého by ste po boku Fica stretli naozaj len výnimočne. Aj napriek tomu je to práve Výboh, ktorého označuje premiér za svojho priateľa. A kto to je? Na Slovensku sa mu hovorí aj zbrojárenský magnát. Práve Výboh totiž zarobil obrovské prachy v zbrojárenskom priemysle. Hovorí sa o ňom, že práve on má v Smere najväčší vplyv. Je to zrejme aj pochopiteľné, keďže ho Fico radí medzi svojich priateľov. Jeho majetok sa pohybuje niekde okolo 120 - 150 miliónov eur. Oficiálne teda nepatrí k top 10 najbohatším mužom Slovenska. Oficiálne...Najviac zarobil na vojenskom materiále. Výboh je človek, ktorý vie údajne vybaviť všetko. Naposledy sa dostal do povedomia vďaka českému lobistovi Marekovi Dalíkovi, ktorý na súde vypovedal, že pri jednaní o obrnených transportéroch Pandur pre českú armádu vraj vypýtal úplatok osemnásť miliónov eur práve Výboh. Ten to však okažite poprel. 

     

  2. Juraj Široký

  Ak by ste si pozreli oficiálne stanoviská k oligarchom, je iba Výboh ten, ku ktorému sa Fico priznal. Blízke vzťahy má však mať aj s Jurajom Širokým. On to rázne popiera. "Pán Široký nikdy neprispel na stranu Smer – sociálna demokracia, nemá so stranou Smer – sociálna demokracia nič spoločné. Na Slovensku pôsobí možno 40 až 60 významných podnikateľov. Každého z nich poznám. S každým z nich sa pri rôznych príležitostiach stretávam. To chcete teraz odo mňa, aby som zaprel nos medzi očami, že som v živote nevidel... Jasne som povedal: keby som mal niekoho chrániť, tak nepoviem, že Generálna prokuratúra ho má zatvoriť." Pravdou však je, že za vlády Roberta Fica získala Širokého firma Váhostav lukratívne zákazky od štátu za stovky miliónov eur. Taký je aj jeho majetok, ktorý sa pohybuje niekde okolo štvrť miliardy eur. Široký v minulosti pracoval v rozviedke komunistickej štátnej bezpečnosti pod krycím menom major Belan. Do ŠtB sa prihlásil vo veku 25 rokov. 

   

  3. Jozef Brhel

  Takmer nenápadný chlapík, ktorý može milióny eur prehadzovať doma vidlami. Aj on má so Smerom spoločného viac, ako dosť. Jeho firmy dostali od štátu stovky miliónov eur na štátnych zákazkach. Za Brhelovho najbližšieho v Smere je považovaný minister vnútra Robert Kaliňák. "Spo­znali sme sa po voľbách 1998, máme priateľské vzťahy. Jeho právna kancelária ma zastupovala v istej veci," potvrdil v minulosti vzťah s Kaliňákom samotný Brhel. "V parlamente sme spolu často komunikovali. Je to veľmi múdry človek, ktorý má zaujímavé názory," reagoval vtedy Kaliňák. Počas vlád Fica a spol., tvorili zmluvy so štátom v prípade Brhelových firiem až 40 percent ich tržieb. Zaujímavosťou je, že o Brhelovi sa spoločne so Širokým hovorí ako o zakladateľoch strany Smer. "Sponzorskú zmluvu, ktorú mal podpísať Fico s „akcionármi“ Smeru, dodnes nikto nezverejnil. No väčšina zdrojov sa zhoduje, že Smer uviedli do života piati oligarchovia: Juraj Široký, Vladimír Poór, Ivan Kiňo, Ján Gabriel a Jozef Brhel."

   

  4. Ivan Kmotrík

  Patrí k najbohatším Slovákom s odhadovaným majetkom až pol miliardy eur. V poslednom období sa jeho meno spája najmä s Andrejom Danko, kým tu však nebol predseda SNS, Kmotrík sa tiež radil k sivej eminencii Smeru. Aj on sám priznal, že sa na Slovensku pozná s kadekým. "Keby sa išlo do detailov, tak neexistuje človek, ktorý by nebol s niekým nejakým spôsobom spojený alebo prepojený – či je to vláda, či je to komunál, či je to čokoľvek iné." Televízia TA3 navyše dávala a aj dáva dosť slušný priestor pre politikov Smeru. A to všetko by mal zariadiť práve Kmotrík. Ten na oplátku zarába na štáte. Napríklad jeho firma GGFS uspela na ministerstve práce. V zákazke za 8,5 milióna eur, rovnako tak bola úspešná v Žilinskom samosprávnom kraji. Tam to bolo za 5 miliónov eur. A nakoniec vyhrala opäť na Richterovom ministerstve (35 miliónov). Zdá sa teda, že napriek tomu, že Kmotrík blízke prepojenie na Smer popiera, opak je pravdou...Minimálne sa pri vláde Fica nemajú jeho firmy zle.

   

  5. Vladimír Poór

  Popri ostatných súputnikoch v Smere, má práve trnavský veľkopodnikateľ najmenší majetok. Podľa dostupných informácií, je to "len" 90 miliónov eur! Póorova "kariéra" v pozadí politiky sa datuje ešte do čias Vladimíra Mečiara. Jehi najznámejšou kauzou je Nafta Gbely, kotú musel po nástupe Dzurindovej vlády vrátiť naspäť štátu. Zaujímavosťou je, že Póor je bývalým čašníkom. Vypracoval sa však na vplyvného podnikateľa, ktorý rozhodne vie zarábať peniaze. Minimálne na štátnych zákazkách. Za ficovej vlády získala takto až 590 miliónov eur. Za Radičovej to bolo asi päťkrát menej: zhruba 127 miliónov eur. Poór zarába hlavne na ministerstve dopravy. Väčšinu jeho obchodov so štátom pokrývajú kontrakty firiem ŽOS Trnava a Železničné opravovne a strojárne Zvolen. Poórova firma City-Arena získala aj dotáciu na výstavbu futbalového štadióna v Trnave (13 miliónov eur).

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku