FAKT24


sviatok má , zajtra

  KOALIČNÁ KRÍZA

  Ďalší konflikt Smeru s SNS. A teraz ide o 500 miliónov!

  23.08.2017 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Jeden konflikt ešte vládna koalícia nevyriešila a už je na stole ďalší problém. A opäť sa medzi sebou sporia Smer a SNS. Zrejme nikoho neprekvapí, že ide o stovky miliónov eur. Jadrom sporu je obstaranie nových stíhačiek pre slovenskú armádu.

  andrej danko lupa
  andrej danko | sita

  Problém je v tom, že minister obrany Peter Gajdoš, ktorého nominovala SNS, a aj líder tejto strany Andrej Danko podľa informácií denníka Plus Jeden deň odmietajú nákup alebo leasing nových stíhačiek značky Gripen. Namiesto toho chcú pokračovať so súčasnými lietadlami značky MIG.

     

  No a tu SNS opäť narazila na záujmy Smeru. Bývalý minister obrany a súčasný predseda poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč presadzoval nákup či leasing stíhačiek značky Gripen. Rovnaký názor má aj predseda Smeru Robert Fico. Na to však kontruje Danko vyjadrením pre denník: “Myslím si, že nie je potrebné kupovať Gripeny skôr ako vyzbrojíme pozemné vojsko.”

   

  Slovensko v minulosti získalo v rámci deblokácie ruského dlhu až 14 stíhačiek MIG. Neboli však v dobrom technickom stave a dnes sú k dispozícii iba dve. Ministerstvo má zmluvu na ich servis s rukou stranou do roku 2019 a chce ju o rok predĺžiť: “Vzhľadom na technické možnosti a životnosť lietadiel MIG-29 je predĺženie tejto zmluvy možné.” S tým však musí súhlasiť firma Willing, za ktorou stál v minulosti Ficov “priateľ” Miroslav Výboh. Podľa Plus Jeden Deň firma s predĺžením zmluvy nesúhlasí.

   

  V prípade nákupu alebo leasingu nových stíhačiek nejde o malé peniaze. Jedno lietadlo totiž stojí približne 60 miliónov eur a Slovensko zvažuje nákup 7-8 strojov. Aj s výzbrojou by sa tak cena blížila k hranici 500 miliónov. Tie by sme samozrejme splácali postupne niekoľko rokov. Takže ak SNS a Smer vyriešia na koaličnej rade Plavčana, môžu hneď začať riešiť ďalší horúci gaštan. 

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku